UOKiK: koncentracje - sześć decyzji (komunikat)
...
03.12.2013 10:50
03.12. Warszawa - UOKiK informuje:
Prezes UOKiK wydała kolejne decyzje dotyczące kontroli koncentracji. Pfizer Trading Polska będzie mógł przejąć część mienia Zakładów Farmaceutycznych Polpharma oraz Swiss Pharma International. Pozostałe rozstrzygnięcia dotyczą transakcji z udziałem następujących przedsiębiorców: Lafarge Kruszywa i Beton, OT Logistics, Dr Gerard, Elektrociepłownia Będzin oraz GDF Suez Energy Services International.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Pierwsza z wydanych niedawno decyzji dotyczy zakupu przez Pfizer Trading Polska praw do leku Polocard - od Zakładów Farmaceutycznych Polpharma oraz Swiss Pharma International. Przejmujący przedsiębiorca należy do grupy kapitałowej Pfizer i zajmuje się m.in. sprzedażą produkowanych przez nią leków. Zakłady Farmaceutyczne Polpharma oraz Swiss Pharma International są podmiotami zależnymi spółki Genefar. Pierwszy z przedsiębiorców prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży leków oraz substancji czynnych. Swiss Pharma zajmuje się m.in. nabywaniem, wykonywaniem i zarządzaniem prawami własności intelektualnej oraz sprzedażą substancji czynnych. W wyniku koncentracji Pfizer Trading Polska przejmie wszelkie prawa do leku o nazwie Polocard. Transkacja jest wynikiem realizacji decyzji Prezes UOKiK z 2012 r., która uzależniła zgodę na przejęcie przez Polpharmę kontroli nad Polfą Warszawa od sprzedaży niektórych produktów leczniczych i związanych z nimi praw. Kolejna decyzja dotyczy przejęcia przez Lafarge
Kruszywa i Beton części mienia Górażdże Beton. Pierwszy z przedsiębiorców należy do grupy kapitałowej Lafarge i zajmuje się przede wszystkim wydobywaniem oraz wprowadzeniem do obrotu kruszyw naturalnych, betonu, a także zaprawy murarskiej. Górażdże Beton jest producentem betonu towarowego i należy do grupy kapitałowej, na której czele stoi HeidelbergCement. Koncentracja ma polegać na nabyciu przez Lafarge Kruszywa i Beton pięciu węzłów betoniarskich od Górażdże Beton.
Zielone światło otrzymała również spółka OT Logistics. Prowadzi ona działalność głównie w zakresie śródlądowego transportu wodnego, przede wszystkim na Odrze. Hartwig Gdynia zajmuje się m.in. świadczeniem usług spedycyjnych i transportowych, a także magazynowania i przechowywania towarów. W wyniku koncentracji OT Logistics przejmie 75 proc. akcji Hartwig Gdynia.
Prezes Urzędu zgodziła się również na przejęcie przez spółkę Xativa kontroli nad Dr Gerard. Przejmowany przedsiębiorca prowadzi działalność głównie w zakresie produkcji i sprzedaży ciastek - pod marką Dr Gerard lub markami własnymi sklepów.
Zgodę na koncentrację otrzymało również Przedsiębiorstwo Usługowe UTECH. Przedmiotem jego działania są usługi finansowe. Zgodnie z wydaną decyzją będzie mogło przejąć Elektrociepłownię Będzin. Zajmuje się ona wytwarzaniem i hurtową sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła systemowego
Ostatnia z decyzji dotyczy przejęcia przez GDF SUEZ Energy Services International kontroli nad Sydkraft EC Słupsk. Przedmiotem działalności pierwszej ze spółek jest nabywanie przedsiębiorstw działających w sektorze komunalnych instalacji technicznych i usług komunalnych. Sydkraft EC Słupsk jest producentem energii cieplnej na potrzeby komunalne w Słupsku. Świadczy również usługi przesyłu i dystrybucji ciepła.
Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kos/