UOKiK: spółki motoryzacyjne w SSE zachowały prawo do pomocy publicznej

Spółki motoryzacyjne, działające w Specjalnych Strefach Ekonomicznych zachowały prawo do dalszej pomocy publicznej, ponieważ pomoc nie przekroczyła wynegocjowanych z UE limitów - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK: spółki motoryzacyjne w SSE zachowały prawo do pomocy publicznej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Chodzi o cztery spółki, które działalność rozpoczęły przed 1 stycznia 2011 r.: Powertrain Technologies Poland, General Motors Manufacturing Poland, General Motors Powertrain Poland (wcześniej Isuzu Motors Polska) oraz Volkswagen Motor Polska. Łącznie zatrudniają one ponad 5,7 tys. osób.

W negocjacjach akcesyjnych z UE Polska ustaliła, że limitem pomocy publicznej dla tych czterech firm będzie 30 proc. kosztów inwestycyjnych poniesionych przez nie do 31 grudnia 2006 roku, np. na zakup linii produkcyjnej, maszyn czy budowę hal. Jednocześnie Polska została zobowiązana do przekazywania KE półrocznych sprawozdań z udzielonej pomocy.

Jak poinformował w piątek UOKiK, w najnowszym takim raporcie przekazanym KE Urząd stwierdził, że żadna ze spółek nie przekroczyła dopuszczalnej wartości pomocy, dlatego wszystkie nadal mogą korzystać ze wsparcia. W ramach SSE firmy te korzystały m.in. ze zwolnień z podatku dochodowego, czy umorzenia podatku od nieruchomości.

Urząd ustalił, że łączna wysokość otrzymanego wsparcia do 30 czerwca 2013 r. wyniosła 1 072,3 mld zł i od czerwca 2012 roku zwiększyła się o 87,2 mln zł. UOKiK stwierdził, że najbliżej dopuszczalnego progu jest spółka General Motors Powertrain Poland (wcześniej Isuzu Motors Polska) - wartość otrzymanego przez nią do tej pory wsparcia wynosi 26,6 proc. jej kosztów inwestycyjnych. Fiat Powertrain Technologies Poland uzyskał wsparcie w wysokości 17,6 proc. środków przeznaczonych na inwestycje, Volkswagen Motor Polska otrzymał pomoc odpowiadającą 17,5 proc. zainwestowanych kwot, a najmniejsze wsparcie - na poziomie 1,6 proc. wydatków na inwestycje - otrzymała spółka General Motors Manufacturing Poland.

UOKiK przypomina, że funkcjonujące w Polsce 14 SSE to obszary, w których działalność gospodarcza prowadzona jest na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorcy korzystają z pomocy publicznej udzielanej w formie ulg podatkowych - zwolnienia z podatku dochodowego, a duże spółki (zatrudniające ponad 250 osób), które uzyskały zezwolenie na działalność w SSE przed 1 stycznia 2001 roku - dodatkowo z ulg w podatku od nieruchomości.

Źródło artykułu:PAP
uokikmotoryzacjapomoc publiczna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)