ycipk-3303t2

UOKiK sprawdził zawartość karmy dla zwierząt. Brak wołowiny w puszce "wołowina" dla kotów

Polacy wydają na jedzenie dla zwierząt ponad 2 miliardy złotych rocznie. Co kupujemy? UOKiK odkrył nieprawidłowości w niemal co piątym produkcie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy wydają na jedzenie dla zwierząt ponad 2 miliardy złotych rocznie. Oto, co kupujemy.
Polacy wydają na jedzenie dla zwierząt ponad 2 miliardy złotych rocznie. Oto, co kupujemy. (Pixabay.com, Fot: public domain)
ycipk-3303t2

"Brak kurczaka w karmie dla psów 'z kurczakiem' czy brak wołowiny w puszce 'wołowina' dla kotów? To możliwe" -pisze UOKiK o wynikach kontroli Inspekcji Handlowej, obejmującej 478 partii karmy – dla psów, kotów, gryzoni, ptaków, ryb, królików i innych zwierząt.

Zobacz: UOKiK kontroluje Biedronkę. Urząd sprawdza relacje z polskimi dostawcami

W efekcie inspektorzy skierowali 11 informacji do organów nadzoru weterynaryjnego oraz 12 wniosków do sądów o ukaranie osób odpowiedzialnych za wprowadzenie karm do obrotu. 3 osoby zostały ukarane mandatami. To, co się znalazło w karmach, nie odpowiadało ich opisom.

ycipk-3303t2

I tak, w karmie dla kotów oznaczonaj jako "wołowina" oraz "wołowina + jagnięcina" nie było wołowiny. Badania wykazały, że była w nich za to wieprzowina. Podobnie w karmie dla psów zastąpiła ona "wołowinę z kurczakiem".

Obejrzyj: Walka z nieuczciwymi firmami trwa. Wcisną ci wszystko

Inna psia karma, w której miało być 58 proc. wołowiny i 7 proc., kurczaka nie zawierała ani kurczaka, ani wołowiny - pisze UOKiK. Podobnie było z wilgotnością karmy. Karma sucha miała wyższą wilgotność, a ta w puszce niższą niż deklarowana. Także zawartość tłuszczu w karmach w puszce była wyższa lub niższa od deklarowanej.

ycipk-3303t2

W sumie w przebadanych w labolatoriach 80 partiach karm w 22 dopatrzono się nieprawidłowości. Oprócz tego, inspektorzy sprawdzili oznakowanie produktów i tu też były problemy.

Zobacz: Netia dzwoniła bez zgody. Jest decyzja UOKiK, operator musi sypnąć groszem

Dane Euromonitor International z ostatnich lat pokazują, że Polacy wydają na jedzenie dla zwierząt ponad 2 miliardy złotych rocznie. Warto zatem zastanowić się, czym karmimy naszych pupili - zaznacza UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-3303t2
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3303t2

ycipk-3303t2
ycipk-3303t2