UOKiK ws. koncentracji spółek (komunikat)

...

06.07.2010 13:44

06.07. Warszawa - UOKiK informuje:

Sanofi-Aventis może przejąć spółkę Nepentes - uznała Prezes UOKiK. Konkurencji nie naruszą również transakcje na rynku leasingu samochodów, wydawniczym, wydobycia bazaltu oraz produkcji wody i napojów.

Sanofi-Aventis zajmuje się produkcją, badaniem oraz sprzedażą leków i suplementów diety. Jest częścią koncernu farmaceutycznego działającego w ponad 100 krajach. Przedmiotem działalności Nepentes jest przede wszystkim produkcja kosmetyków dostępnych w aptekach. Transakcja ma polegać na nabyciu przez Sanofi-Aventis 100 proc. akcji Nepentes.

Prezes UOKiK zgodziła się również na nabycie przez Arval Service Lease spółki Daimler Fleet Management Polska. Przedsiębiorcy świadczą usługi leasingu i długoterminowego najmu samochodów oraz zarządzania flotą pojazdów. Arval Service Lease Polska należy do grupy kapitałowej BNP Paribas, natomiast Daimler Fleet Management Polska jest spółką zależną Daimler AG z siedzibą w Stuttgarcie.

Kolejna decyzja dotyczy przejęcia przez Werner Soederstroem Osakeyhtioe (WSO) spółki Young Digital Planet. Werner Soederstroem Osakeyhtioe prowadzi działalność wydawniczą (gazety i książki). Young Digital Planet zajmuje się m.in. opracowywaniem i produkcją edukacyjnych programów komputerowych. Obecnie WSO posiada około 55 proc. akcji przejmowanej spółki. Po przeprowadzeniu transakcji obejmie pełną kontrolę nad Young Digital Planet.

Konkurencji nie naruszy także zakup Łużyckiej Kopalni Bazaltu "Księginki" przez Eurovia Polska. Przejmujący - Eurovia Polska prowadzi działalność na rynku budownictwa dróg i autostrad. Posiada pięć spółek zależnych zajmujących się przede wszystkim produkcją masy bitumicznej. Kopalnia "Księginki" prowadzi działalność związaną z wydobywaniem i przerobem bazaltu oraz sprzedażą kruszywa bazaltowego.

Ponadto Dopio może przejąć spółkę Bewa. Dopio świadczy usługi finansowe i doradcze. Bewa jest kontrolowana przez spółkę PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i zajmuje się produkcją napojów bezalkoholowych i wód mineralnych.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
koncentracjakonsumenciuokik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)