UOKiK ws. koncentracji spółek (komunikat)

...

12.10. Warszawa - UOKiK informuje:

PGNiG i Tauron będą mogły zbudować w Stalowej Woli nowy blok energetyczny. Prezes UOKiK zgodziła się również na przejęcie przez KGHM kontroli nad Zakładem Uzdrowisk Kłodzkich oraz koncentracje na rynku sprzedaży i produkcji betonu towarowego i kruszyw, a także funduszy inwestycyjnych.

PGNiG prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, a także importu, magazynowania oraz sprzedaży paliw gazowych. Tauron zajmuje się handlem energią elektryczną i sprawuje kontrolę m.in. nad Elektrownią Stalowa Wola. Planowana koncentracja polega na utworzeniu przez PGNiG i Tauron wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Elektrociepłownia Stalowa Wola. Spółka zajmie się budową i eksploatacją nowego bloku gazowo-parowego wytwarzającego energię elektryczną i cieplną w oparciu o paliwo gazowe dostarczane przez PGNiG.

Zaakceptowana została również koncentracja z udziałem KGHM I Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych (Fundusz Inwestycyjny KGHM) i Zakładu Uzdrowisk Kłodzkich. Fundusz Inwestycyjny KGHM należy do konglomeratu KGHM Polska Miedź. Zakład Uzdrowisk Kłodzkich prowadzi szpitale i sanatoria, a także produkuje i sprzedaje m.in. wody lecznicze. Transakcja ma polegać na nabyciu przez Fundusz Inwestycyjny KGHM akcji stanowiących 90 proc. kapitału Zakładu Uzdrowisk Kłodzkich.

Zastrzeżeń Prezes UOKiK nie wzbudziło również przejęcie przez Lafarge Kruszywa i Beton kontroli nad Ennstone. Uczestnicy koncentracji zajmują się produkcją i sprzedażą beton towarowy, piasek i żwir.

Kolejne zgody dotyczą utworzenia nowych funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Cztery spółki działające na rynku finansowym - MCI Management, MCI Capital Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Krajowy Fundusz Kapitałowy oraz IIF - będą mogły powołać nowego przedsiębiorcę pod nazwą Internet Ventures Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Z kolei Krajowy Fundusz Kapitałowy, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Satus, Satus Venture, Kineo, IQNET, 19 innych przedsiębiorców oraz 4 osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami stworzą Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych Venture Capital SATUS.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji zamieszczane są na stronie internetowej Urzędu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
uokikkomunikatkonsumenci

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)