Trwa ładowanie...
d3cpc7h

UOKIK ws. postępowania przeciwko BOŚ I BGŻ (komunikat)

...

d3cpc7h
d3cpc7h

07.08. Warszawa - UOKIK informuje:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął kolejne postępowania przeciwko bankom. Sprawdzimy, czy Bank Ochrony Środowiska oraz Bank Gospodarki Żywnościowej stosowały niezgodne z prawem postanowienia.

Postępowanie przeciwko Bankowi Ochrony Środowiska dotyczy podwójnej sankcji nakładanej przez bank w przypadku nieterminowej spłaty zadłużenia na karcie kredytowej. Zgodnie z prawem, bank w takiej sytuacji ma prawo pobierać od konsumentów odsetki za opóźnienie, a zastrzeganie prawa do pobierania dodatkowych opłat rażąco narusza interes konsumentów. Urząd sprawdzi, czy postanowienie to jest tożsame z wpisanym do rejestru klauzul niedozwolonych.

UOKiK sprawdzi, czy Bank Gospodarki Żywnościowej w regulaminie umowy o kredyt hipoteczny przyznawał sobie prawo do jego zmiany bez wskazania powodów, w których mógł to zrobić. Analogiczne postanowienie jest już w rejestrze klauzul niedozwolonych. Ponadto, Urząd wyjaśni, czy przedsiębiorca naruszył też przepisy ustawy o kredycie konsumenckim.

d3cpc7h

Zgodnie z kwestionowanym postanowieniem, konsument, który zamierzał wcześniej spłacić kredyt, musiał powiadomić o tym bank na trzy dni robocze przed planowaną spłatą. Prawo przewiduje, że powinno to nastąpić najpóźniej w terminie trzech dni - niekoniecznie muszą to być dni robocze.

Jeśli przedsiębiorcy stosują postanowienia wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i w konsekwencji nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Obecnie w rejestrze zawierającym ponad 1600 niedozwolonych klauzul - 93 dotyczą usług finansowych.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d3cpc7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cpc7h