UOKiK wydał pięć decyzji zezwalających na koncentracje
UOKiK wydał pięć decyzji, w których zgodził się na dokonanie koncentracji. Dotyczą one firm z różnych branż m.in. spółek Asseco, UPS, Mercedes-Benz, Małpka oraz Drosed.
04.03.2015 10:55
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.
Pierwsza z decyzji dotyczy zgody na przejęcie przez Asseco Poland kontroli nad spółką Unizeto. Asseco jest dostawcą własnych rozwiązań informatycznych m.in. dla sektora finansowego, instytucji publicznych, mediów, telekomunikacji oraz przemysłu, handlu i usług. Unizeto prowadzi działalność na rynku IT, oferując rozwiązania dla sektora administracji publicznej, służby zdrowia, małych i średnich przedsiębiorstw czy energetyki. Koncentracja ma polegać na nabyciu większościowego pakietu akcji Unizeto.
Zgodę otrzymała także spółka UPS Logistics Group International. Należy ona do grupy kapitałowej, która zajmuje się doręczaniem przesyłek i paczek. Może przejąć spółkę Poltraf, świadczącą usługi na polskim rynku przechowywania i transportu produktów farmaceutycznych i medycznych.
Kolejna zgoda dotyczy przejęcia przez Drosed kontroli nad spółką Drop. Uczestnicy koncentracji zajmują się produkcją mięsa drobiowego. W wyniku koncentracji Drosed przejmie 97,8 proc akcji Drop od spółki Piast Pasze.
Zielone światło otrzymały również spółki Daimler i Nissan, które zajmują się m.in. produkcją samochodów osobowych i użytkowych. Uczestnicy koncentracji będą mogli utworzyć wspólnego przedsiębiorcę z siedzibą w Meksyku. Będzie on produkował kompaktowe samochody pod marką Mercedes-Benz i Infiniti w oparciu o płytę podłogową MFA2 i wspólnie opracowane moduły oraz komponenty i części zamienne.
Ostatnią decyzja to zgoda na przejęcie przez Forteam Investments kontroli nad spółką Małpka. Przejmujący przedsiębiorca jest spółką holdingową zależną od PineBridge New Europe Partners II L.P. Małpka jest właścicielem ogólnopolskiej sieci sklepów z artykułami konsumpcyjnymi codziennego użytku - Małpka Express.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.