Upadłość konsumencka również dla samozatrudnionych. Ważne zmiany

Samozatrudnieni będą mogli ogłosić upadłość konsumencką. Za kilka miesięcy wejdą w życie przepisy, które pozwolą zacząć życie z czystą kartą. A to nie jedyna zmiana.

Upadłość konsumencka również dla samozatrudnionych. Ważne zmiany
Źródło zdjęć: © East News | East News
Martyna Kośka

W obecnym stanie prawnym ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez samozatrudnionego nie jest możliwe – mogą ogłosić upadłość na tych samych zasadach co spółki. Okazuje się jednak, że ze szczególnych przepisów chcą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą, więc ustawodawca postanowił im to umożliwić.

Nowe przepisy w prawie upadłościowymmają uprościć zasady upadłości konsumenckiej. Część weszła w życie we wtorek (8 października), a kolejna zacznie obowiązywać w marcu przyszłego roku – informuje "Rzeczpospolita".

– Po zmianach upadłość konsumencką będzie mogła ogłosić praktycznie każda osoba fizyczna. Pod warunkiem że celowo nie doprowadziła do swojej upadłości – tłumaczy radca prawny Piotr Zimmerman.

Dziś właśnie owe celowe działanie lub umyślność jest główną przyczyną oddalania przez sądy wniosków o upadłość.

Co więcej, po zmianach sąd nie będzie już na wstępie badał przyczyn niewypłacalności. Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny, bo najczęściej oznacza to, że potrzebuje on pomocy w powrocie do normalnego życia. Przyczyna niewypłacalności będzie zbadana dopiero po ogłoszeniu upadłości. Wówczas zostanie podjęta decyzja, czy możliwa jest odmowa oddłużenia.

Odmowę ograniczono do celowego działania nakierowanego na trwonienie majątku, a więc zachowania wynikającego ze złej woli dłużnika i prowadzącego do oczywistego pokrzywdzenia wierzycieli (np. zaciągnięcie kredytu ze świadomością braku możliwości jego spłaty i jego wydatkowanie na luksusowe dobra).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)