Trwa ładowanie...
d479lec

Upadłość konsumencka również dla samozatrudnionych. Ważne zmiany

Samozatrudnieni będą mogli ogłosić upadłość konsumencką. Za kilka miesięcy wejdą w życie przepisy, które pozwolą zacząć życie z czystą kartą. A to nie jedyna zmiana.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 Po zmianach upadłość konsumencką będzie mogła ogłosić praktycznie każda osoba fizyczna.
Po zmianach upadłość konsumencką będzie mogła ogłosić praktycznie każda osoba fizyczna. (East News, Fot: East News)
d479lec

W obecnym stanie prawnym ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez samozatrudnionego nie jest możliwe – mogą ogłosić upadłość na tych samych zasadach co spółki. Okazuje się jednak, że ze szczególnych przepisów chcą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą, więc ustawodawca postanowił im to umożliwić.

Nowe przepisy w prawie upadłościowymmają uprościć zasady upadłości konsumenckiej. Część weszła w życie we wtorek (8 października), a kolejna zacznie obowiązywać w marcu przyszłego roku – informuje "Rzeczpospolita".

d479lec

– Po zmianach upadłość konsumencką będzie mogła ogłosić praktycznie każda osoba fizyczna. Pod warunkiem że celowo nie doprowadziła do swojej upadłości – tłumaczy radca prawny Piotr Zimmerman.

Obejrzyj: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

Dziś właśnie owe celowe działanie lub umyślność jest główną przyczyną oddalania przez sądy wniosków o upadłość.

d479lec

Co więcej, po zmianach sąd nie będzie już na wstępie badał przyczyn niewypłacalności. Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny, bo najczęściej oznacza to, że potrzebuje on pomocy w powrocie do normalnego życia. Przyczyna niewypłacalności będzie zbadana dopiero po ogłoszeniu upadłości. Wówczas zostanie podjęta decyzja, czy możliwa jest odmowa oddłużenia.

Odmowę ograniczono do celowego działania nakierowanego na trwonienie majątku, a więc zachowania wynikającego ze złej woli dłużnika i prowadzącego do oczywistego pokrzywdzenia wierzycieli (np. zaciągnięcie kredytu ze świadomością braku możliwości jego spłaty i jego wydatkowanie na luksusowe dobra).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d479lec

d479lec
d479lec