Trwa ładowanie...

Upalne dni w pracy - jak sobie radzić, co musi nam zapewnić pracodawca?

Cieszą nas piękne słoneczne dni, jednak upał w pracy potrafi nam dać w kość i skutecznie obniżyć naszą produktywność. Jak bronić się przed upałem w pracy?

Upalne dni w pracy - jak sobie radzić, co musi nam zapewnić pracodawca?Źródło: Thinkstock
d15jadk
d15jadk

Cieszą nas piękne słoneczne dni, jednak upał w pracy potrafi nam dać w kość i skutecznie obniżyć naszą produktywność. Jak bronić się przed upałem w pracy?

Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega, że temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza mogą sprzyjać wystąpieniu udaru cieplnego i przegrzaniu organizmu. Problem nie dotyczy tylko urlopowiczów. Również w pracy, zwłaszcza, gdy wykonujemy obowiązki na świeżym powietrzu możemy doznać skutków ubocznych wysokiej temperatury. Odwodnienie, utrata elektrolitów mogą prowadzić do zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych – serca, nerek czy mięśni. Dlatego również w czasie pracy, zwłaszcza w miejscach, gdzie upał może okazać się uciążliwy, warto zabezpieczyć się przed jego negatywnymi skutkami.

Jak postępować w gorące dni w pracy, najlepiej wiedzą mieszkańcy krajów południowych, gdzie obowiązuje siesta, zazwyczaj w godzinach od 13:00 do 15:00. U nas, choć pracodawca może zarządzić dłuższą przerwę, na siestę raczej liczyć nie ma co, tym bardziej, że upalnych dni nie ma w roku zbyt wiele. Ale jeśli już nadejdą, potrafią nieźle dać w kość. Lekarze i dietetycy zalecają w tym czasie przede wszystkim pić dużo wody. Niektórzy radzą, żeby do wody dodawać trochę soli, ze względu na utratę elektrolitów, jaka następuje w czasie upałów. Z kolei tradycyjny sposób Beduinów, praktykowany także w Grecji to picie szklanki gorącej, słodkiej herbaty. W ten sposób można wyrównać temperaturę ciała.

Włosi również mają swoje metody na walkę z upałem. Piją co najmniej dwa litry wody dziennie, unikają ciężkich, tłustych i mięsnych posiłków, które śmiało zastępują lekką porcją warzyw czy bogatych w wodę owoców. Zamiast obiadu sięgają po lody.

Lekarze jednogłośnie przestrzegają, że niezwykle ważne jest unikanie zbyt długiego przebywania w słońcu. Jeśli jednak pracujemy na świeżym powietrzu i nie możemy w czasie upału przenieść się w cień – dotyczy to zwłaszcza osób pracujących przy sezonowych stoiskach, a także robotników drogowych czy budowlanych, ważne żeby zadbać o nakrycie głowy. Dobrym rozwiązaniem może się okazać parasol, który zapewni nam cień. Co roku mówi się o rakotwórczym działaniu promieni słonecznych przy nadmiernej ekspozycji, dlatego istotne jest stosowanie kremów z filtrem ochronnym o wartości 50+.

d15jadk

Upał może się dać we znaki również pracownikom biurowym. Jeśli pomieszczenie jest zbyt nagrzane, rozwiązaniem może okazać się klimatyzacja, choć ekolodzy zwracają uwagę na zużycie energii, jakie powoduje nadmierne używanie klimatyzacji w lecie, w południowych krajach Europy. Kiedy jednak w biurze nie ma klimatyzacji lub chcemy oszczędzić energię, dobrze jest zaciemnić pomieszczenie, zasuwając na oknach rolety czy zasłony. W ten sposób ograniczymy wpadanie promieni słonecznych do wnętrza biura. Pomocne też mogą okazać się klasyczne wiatraczki.

Wszystko co niezbędne na lato, w jednym miejscu! Sprawdź oferty!Wszystko co niezbędne na lato, w jednym miejscu! Sprawdź oferty!

Co musi zapewnić pracodawca w czasie upałów?

Upalne dni zobowiązują pracodawców do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków. O bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy stanowi art. 207 § 2 pkt 1 kodeksu pracy. Bez względu na wykonywany zawód, szef, w czasie panujących wysokich temperatur musi zapewnić pracownikom bezpłatną wodę lub inne napoje w temperaturze dostosowanej do panujących warunków. Ilości napojów ma być uzależnionej od indywidualnych potrzeb pracowników, co oznacza, że każdy może pić tyle wody, ile potrzebuje. O tym obowiązku pracodawcy mówi rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Szczególnie osoby pracujące w trudnych i niebezpiecznych warunkach muszą mieć dostarczoną wodę i inne napoje. Dotyczy to między innymi osób pracujących na otwartej przestrzeni w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza, przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet oraz wszystkich pracowników w przypadku temperatur powietrza powyżej 28 stopni Celsjusza. Od miejsca, w którym dostępna jest woda lub napoje, nie powinno dzielić pracownika więcej niż 75 m. Jeśli miejsce, w którym pracujemy jest wyjątkowo nasłonecznienie, szef powinien zadbać o rolety lub zasłony w pomieszczeniu, natomiast osobom pracującym na powietrzu w niezacienionym miejscu powinien również zapewnić osłonę przed słońcem.

d15jadk

W czasie gorących dni pracodawca może również skrócić dzień pracy lub zarządzić dłuższe przerwy. Nie jest to jednak jego obowiązkiem. Jeśli warunki pracy w czasie upałów mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, ma on prawo do powstrzymania się od wykonywanych zadań pracowniczych z zachowaniem wynagrodzenia. Prawo to określa art. 210 § 1 kodeksu pracy. Pracodawcę, który nie zachowa bezpieczeństwa i higieny pracy, może spotkać kara, w postaci grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł, o czym stanowi art. 283 § 1 kodeksu pracy.

MD/AS

Wszystko, co niezbędne na lato, w jednym miejscu! Sprawdź oferty!Wszystko, co niezbędne na lato, w jednym miejscu! Sprawdź oferty!

d15jadk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jadk