Urlop bez limitu i na wniosek? To możliwe nawet w Polsce, ale pod jednym warunkiem

Pracownik może skorzystać z urlopu płatnego, ale również bezpłatnego. Wolne może trwać kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy, a jego udzielenie jest niezależne od posiadanego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Urlop bezpłatny jest nielimitowany. Przepisy nie określają żadnej granicy, do jakiej może być on udzielony
Urlop bezpłatny jest nielimitowany. Przepisy nie określają żadnej granicy, do jakiej może być on udzielony
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy. Podczas niej zawieszeniu ulegają obowiązki pracownika i pracodawcy. Nie jest on wliczany do stażu pracy. Za okres zwolnienia ze świadczenia pracy nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie i nie ma on prawa do pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Urlop bezpłatny jest nielimitowany. Przepisy nie określają żadnej granicy, do jakiej może być on udzielony. Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym nie może otrzymać wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca ma jednak jedną opcję skrócenia pracownikowi urlopu bezpłatnego. Dzieje się to wtedy, gdy taki urlop trwa dłużej niż trzy miesiące.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oto kluczowe czynniki, które wpłyną na polską gospodarkę

Czy pracodawca może odmówić urlopu bezpłatnego?

Urlop bezpłatny jest udzielany na pisemny wniosek pracownika. Ten nie musi uzasadniać swojej decyzji. Oznacza to, że pracodawca nie może zmusić pracownika do jego wzięcia ani skierować go na taki urlop. Pracownik może składać wniosek o urlop bezpłatny w celu podjęcia innej pracy, odpoczynku lub sprawowania opieki nad dzieckiem. Ponadto nie musi uzasadniać swojej decyzji.

Osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym traci prawo do pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Przez cały okres trwania urlopu pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Ze względu na to, że wykonywanie obowiązków przez pracownika jest zawieszone, pracodawca nie musi opłacać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorca powinien pamiętać o obowiązkach, jakie na niego nakłada system ubezpieczeń społecznych. Musi poinformować ZUS o przerwie w podleganiu ubezpieczeniom przez pracownika. Jest także zobligowany do comiesięcznego składania raportów ZUS RSA.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Pracodawca może za zgodą pracownika także udzielić urlopu bezpłatnego, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Sytuacja przewiduje zawarcie porozumienia, na mocy którego obie strony określają czas na jaki pracownik uzyskuje wolne na pracę u innego pracodawcy. Zgodnie z prawem, istnieją dwie możliwości, w którym pracownik musi iść na urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Pierwszą jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. Wtedy pracownik jest zobowiązany do tego, by wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli.

Drugą opcją, w której pracodawca zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w odgórnie narzuconym terminie jest zbliżający się okres wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. W każdym innym przypadku urlopu udziela się wyłącznie na wniosek pracownika.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)