Trwa ładowanie...

Polacy mogą tracić ulgi. Urzędnicy wchodzą do ogródków

Stworzenie przydomowego kompostownika pozwala gospodarstwom domowym zmniejszyć opłaty za wywóz śmieci. Gminy sprawdzają jednak, czy mieszkańcy spełniają przesłanki do korzystania z tej ulgi. Na jesieni ruszyły kontrole przeprowadzane przez urzędników.

Urzędnicy wchodzą do ogródków. Trwają kontrole, Polacy mogą tracić ulgiUrzędnicy wchodzą do ogródków. Trwają kontrole, Polacy mogą tracić ulgiŹródło: Freepik, fot: badnews86dups
dvmnqkc
dvmnqkc
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Od 2022 r. mieszkańcy posiadający przydomowe kompostowniki mogą ubiegać się o obniżenie opłat za wywóz śmieci. Wysokość ulgi różni się w zależności od gminy i może wynosić od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie na osobę. Na jesieni ruszyły kontrole, których celem jest sprawdzenie, czy gospodarstwa domowe faktycznie posiadają kompostowniki.

Gminy jasno określają, że ulgi przysługują tylko tym, którzy naprawdę kompostują swoje odpady. Jeżeli podczas kontroli okaże się, że gospodarstwo domowe nie posiada kompostownika, nie kompostuje bioodpadów, lub uniemożliwi kontrolę urzędnikom, traci prawo do ulgi oraz możliwość starania się o nią przez następne 6 miesięcy. Wysokość ulgi zależy od postanowień lokalnego samorządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zarobki w pierwszej pracy. Zapytaliśmy ludzi, ile powinny wynosić

Dotacje na kompostowniki

Aby zachęcić mieszkańców do kompostowania, gminy oferują dotacje na zakup kompostowników, lub bezpłatnie je rozdają. Informacje o dostępnych programach można znaleźć na stronach internetowych gmin lub bezpośrednio w urzędzie. Przykładowe ulgi od wywozu śmieci z tytułu posiadania kompostownika to:

  • W Częstochowie: 4,75 zł miesięcznie od osoby,
  • W gminie Łękawica: 10 zł miesięcznie na mieszkańca,
  • W gminie Zebrzydowice: 2 zł miesięcznie na osobę.
dvmnqkc

Harmonogram kontroli

O terminach kontroli mieszkańcy są informowani na stronach internetowych gmin. W dniach 17-19 września kontrole były przeprowadzane w miejscowościach takich jak Grodzisko Wielkopolskie, Grąblewo, Kobylniki, Kurowo oraz Słocinie, a także w gminach Granowo i Puszczykowo. Wcześniej, na początku miesiąca kontrole miały miejsce w gminach Kurów i Jaworze.

W październiku kontrole rozpoczęli urzędnicy w Bytomiu, gdzie deklaracje posiadania kompostownika złożyło 53 mieszkańców. W gminie Śrem sprawdzanie kompostowników zaczęło się natomiast pod koniec września.

dvmnqkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvmnqkc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj