Trwa ładowanie...
d4mnx72

USA/Niewielkie zmiany na Wall Street po minutes Fed

Sesja na giełdach w USA zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Rynek poznał w środę zapisy z kwietniowego posiedzenia Fed, w których bank centralny ocenił, że podwyżka stóp procentowych w USA w czerwcu jest mało prawdopodobna.

Share
d4mnx72

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,15 proc., do 18.285,40 pkt.

S&P 500 stracił 0,09 proc. i wyniósł 2.125,85 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 5.071,74 pkt.

d4mnx72

W trakcie kwietniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) wielu jego członków było zdania, że podwyżka stóp procentowych w czerwcu w USA jest mało prawdopodobna - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia Fed.

"Wielu członków FOMC wyraziło przekonanie, że jest mało prawdopodobne, aby dane dostępne do czerwca dostarczyły wystarczających dowodów na to, że zostały spełnione warunki konieczne do podwyżki stóp funduszy federalnych" - napisano w minutes, czyli protokole z posiedzenia.

Amerykańscy bankierzy ponownie ocenili, że obserwowane w ostatnim czasie spowolnienie wzrostu w gospodarce USA ma przejściowy charakter. Z minutes wynika, że członkowie FOMC wciąż zakładają, iż gospodarka USA po spowolnieniu w pierwszym kwartale powróci do "umiarkowanego" tempa wzrostu.

"Najistotniejszym przekazem minutes jest to, że członkowie Fed nie widzą powodów do podwyższenia stóp procentowych w czerwcu" - ocenił Peter Cardillo, główny ekonomista Rockwell Global Capital. W ocenie Cardillo wydźwięk minutes był neutralny.

d4mnx72

Kolejne ważne sygnały co do zamierzeń Fed rynek może otrzymać w piątek, kiedy zaplanowane jest wystąpienie prezes banku Janet Yellen. Szefowa Fed weźmie udział w sympozjum poświęconym sytuacji gospodarczej w USA, będzie miała więc szansę na podanie interpretacji ostatnich rozczarowujących danych makroekonomicznych z USA oraz ich znaczenia dla przyszłości polityki Fed.

W centrum uwagi rynków pozostaje Grecja. W środę przewodniczący greckiego parlamentu Nikos Filis stwierdził, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie dalszego kredytowania do 6 czerwca, Grecja nie będzie w stanie regulować swoich zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wcześniej w optymistycznym tonie wypowiedział się szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który ocenił, że porozumienie z Grecją może zostać osiągnięte pod koniec maja lub na początku czerwca. Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła natomiast, że Grecja ma czas do końca miesiąca na osiągnięcie kompromisu.

Pod koniec sesji na rynek napłynęły informacje o decyzji Europejskiego Banku Centralnego o ponownym podwyższeniu limitu awaryjnego finansowania ELA dla greckiego sektora bankowego. EBC poinformował również, że bez zmian pozostał "haircut" używany przy kalkulowaniu zastawu pod kredyty dla greckich banków.

d4mnx72

Wyniki finansowe przed sesją w środę podały sieci detaliczne Target oraz Lowe's. Zysk na akcję Target w pierwszym kwartale wyniósł 1,1 USD wobec zakładanych przez rynek 1,02 USD na akcję. Spółka poinformowała również o podniesieniu prognozy wyników na ten rok.

Słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne podała sieć sklepów z wyposażeniem domów Lowe's. Zysk spółki na akcję w pierwszych trzech miesiącach br. wyniósł 70 centów. Rynek spodziewał się 74 centów.

d4mnx72

Podziel się opinią

Share
d4mnx72
d4mnx72