Trwa ładowanie...
usa

USA: PKB rośnie, ale zbyt wolno, by poprawić sytuację na rynku pracy

W czwartym kwartale 2010 roku gospodarka USA zanotowała dalszy wzrost, ale nieco poniżej oczekiwań ekonomistów. Bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, a deficyt budżetowy wzrasta. MFW wezwał USA do bolesnych posunięć oszczędnościowych.

Share
USA: PKB rośnie, ale zbyt wolno, by poprawić sytuację na rynku pracy
Źródło: AFP
d3pm603

Jak podało w piątek Ministerstwo Handlu, w czwartym kwartale ub.r. PKB wzrastał w tempie 3,2 proc. w skali rocznej, wolniej niż przewidywali ekonomiści, według których wzrost miał wynieść 3,5 proc.

Przez cały 2010 rok gospodarka wzrosła o 2,9 proc., najbardziej od 2005 r.

d3pm603

Wskaźniki te uzyskano dzięki wzrostowi sprzedaży detalicznej - w tempie 4,4 proc. w IV kwartale - i wzrostowi eksportu o 3,44 proc.

Wzrostowi PKB nie towarzyszył jednak równoległy wzrost zatrudnienia. Bezrobocie nadal utrzymuje się na poziomie 9,4 proc., chociaż w grudniu spadło nieznacznie z 9,8 proc. w poprzednim miesiącu.

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej potwierdzili, że Fed wciąż zamierza wykupić od banków obligacje skarbowe wartości 600 miliardów dolarów, co ma dostarczyć gospodarce kolejnego bodźca do wzrostu.

Tymczasem Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO) ogłosiło, że deficyt budżetu wzrośnie do końca tego roku do 1,5 biliona dolarów.

d3pm603

W czwartek Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł USA, że powinny zmniejszyć deficyt. Przypomniał, że rząd amerykański obiecał swoim partnerom gospodarczym zmniejszenie deficytu o połowę do 2013 r.

MFW sugeruje cięcia federalnego funduszu emerytalnego (Social Security) i państwowych funduszy ubezpieczeń zdrowotnych (Medicaid i Medicare), które obok zbrojeń pochłaniają 84 procent wydatków budżetowych.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski

d3pm603

Podziel się opinią

Share
d3pm603
d3pm603