USA szpieguje SWIFT
Na razie nie ma dowodów na to, że amerykański wywiad szpiegował dane w sieci SWIFT i dlatego umowa UE z USA o dostępie do tych danych nie musi być zawieszona - powiedziała w środę eurodeputowanym w Strasburgu unijna komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem.
10.10.2013 | aktual.: 10.10.2013 06:14
Z dokumentów przekazanym mediom przez byłego współpracownika NSA Edwarda Snowdena wynika, że sieć SWIFT, która pośredniczy w transakcjach między 10 tys. instytucji finansowych w 200 krajach, jest na celowniku amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).
Dlatego niektórzy europosłowie z parlamentarnej komisji swobód obywatelskich (LIBE) w ostatnim czasie domagali się zawieszenia, a nawet zerwania podpisanej w 2010 r. umowy z USA, dotyczącej przekazywania amerykańskiemu ministerstwu skarbu za pośrednictwem SWIFT danych finansowych z UE w ramach programu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów (TFTP). Zgodnie z umową dane te mogą być wykorzystywane jedynie w walce z terroryzmem. Decyzję o wypowiedzeniu umowy TFTP muszą podjąć jednomyślnie państwa członkowskie.
W środę Malmstroem poinformowała, że w poniedziałek spotkała się w Brukseli z amerykańskim podsekretarzem skarbu Davidem Cohenem, który zapewnił ją, że wywiad amerykański nie szpiegował danych w sieci SWIFT.
- Odbyliśmy długą i szczerą rozmowę, podczas której podsekretarz Cohen wyraźnie potwierdził, że od wejścia w życie porozumienia TFTP amerykański rząd nie zbierał informacji finansowych ze SWIFT w UE - powiedziała komisarz.
Na tym etapie nasze kontakty ze SWIFT i amerykańskim rządem nie ujawniły żadnych dowodów na to, że porozumienie TFTP zostało naruszone. Dlatego nie zamierzam proponować zawieszenia umowy - oświadczyła Malmstroem. Dodała jednak, że wciąż konieczne jest wyjaśnienie kilku kwestii.
- Zgodzą się państwo, ze nie możemy zawiesić umowy na podstawie doniesień medialnych - powiedziała zwracając się do europosłów.
Podczas debaty w europarlamencie hiszpański chadek Agustin Diaz De Mera Garcia Consuegra podkreślił, że nie można zawiesić porozumienia "opierając się na podejrzeniach". - Wciąż nie ma mocnych dowodów na szpiegowanie, nie powinniśmy działać pochopnie - powiedział. TFTP nazwał "skuteczną bronią" do walki z grupami terrorystycznymi. Zdaniem hiszpańskiego eurodeputowanego zawieszenie umowy mogłoby być ryzykowne.
Z kolei niemiecka socjaldemokratka Birgit Sippel oceniła, że "ta umowa nie może być kontynuowana na dotychczasowych zasadach". "Nie możemy po prostu zamieść pod dywan słów krytyki i doniesień mediów - powiedziała. Sippel nie uważa, że zawieszenie byłoby pochopne. - Jeśli mielibyśmy dowody, to byśmy anulowali umowę - powiedziała.
Także holenderska liberałka Sophia in't Veld jest zdania, że umowa powinna być przynajmniej zawieszona, a w międzyczasie przeprowadzone powinno być dochodzenie. Nawet władze Holandii, gdzie znajdują się główne serwery SWIFT, nie przeprowadziły śledztwa w tej sprawie - podkreśliła.
- Są bardzo silne przesłanki ku temu, by nie polegać na oświadczeniach pana Cohena, lecz prowadzić dochodzenia - oceniła. Według in't Veld po ujawnieniu informacji o amerykańskiej inwigilacji UE nie ma już powodów, by ufać Amerykanom. - Mamy dokumenty Snowdena, a Amerykanie nigdy niczemu nie zaprzeczyli - dodała.
Za zawieszeniem opowiedział się też niemiecki eurodeputowany Jan Philipp Albrecht (Zieloni). Jego zdaniem "szokujące" jest to, że władze żadnego z krajów UE nie prowadzą śledztwa w sprawie "możliwego cyberataku na firmę SWIFT i osobiste dane Europejczyków".
Węgierska niezrzeszona europosłanka Krisztina Morvai uważa, że "pogwałcone mogły zostać prawa obywateli UE" i dlatego konieczne są "prawne konsekwencje".
Niektórzy eurodeputowani argumentowali, że umowa TFTP jest narzędziem antyterrorystycznym, a zawieszanie porozumienia nie leży w interesie UE.
Julia Potocka