USA wśród krajów o najmniejszym poziomie ryzyka, dla rynków wschodzących ryzyko wzrosło - Coface
27.03. Warszawa (PAP) - Coface zrewidowała w górę ocenę ryzyka dla USA oraz Wielkiej Brytanii. USA znalazły się wśród krajów o najmniejszym poziomie ryzyka, z najwyższą oceną A1....
27.03.2014 | aktual.: 27.03.2014 10:08
27.03. Warszawa (PAP) - Coface zrewidowała w górę ocenę ryzyka dla USA oraz Wielkiej Brytanii. USA znalazły się wśród krajów o najmniejszym poziomie ryzyka, z najwyższą oceną A1. Dla głównych rynków wschodzących poziom ryzyka wzrósł - wynika z czwartkowego komunikatu Coface.
"Ożywienie w gospodarkach rozwiniętych (prognoza na rok 2014 na poziomie 1,9 proc., po uzyskaniu 1,2 proc. w roku 2013) znajduje odzwierciedlenie w rewizji w górę ocen Coface dla Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych, które znalazły się wśród krajów o najmniejszym poziomie ryzyka, z najwyższą oceną A1. Jednak dla głównych rynków wschodzących poziom ryzyka wzrósł - oceny dla Brazylii, Rosji, Turcji oraz Wenezueli zostały obniżone lub umieszczone na negatywnej liście obserwacyjnej" - napisano w komunikacie.
"Klimat dla biznesu w krajach wschodzących pozostaje zmienny. Oceny kilku krajów, takich jak Ukraina, czy przywołana już Wenezuela zostały obniżone. Inne kraje, takie jak na przykład Algieria, wykazują poprawę klimatu dla biznesu" - dodano.
USA
Coface podaje, że Stany Zjednoczone dołączają do krajów o najniższym poziomie ryzyka. Z oceną A1 znalazły się w grupie krajów takich jak Japonia, Kanada, czy Szwajcaria, wykazując dynamiczny, zrównoważony wzrost gospodarczy (prognoza według Coface na rok 2014 na poziomie 2,7 proc.), który jest wynikiem zarówno zrównoważonej konsumpcji gospodarstw domowych, jak i stabilnej pozycji firm.
"Poziom rentowności firm powrócił do poziomu sprzed kryzysu, ze stosunkowo niskim poziomem zadłużenia. Kolejnym czynnikiem mającym znaczenie dla poprawy oceny ryzyka Stanów Zjednoczonych było rozwiązanie na początku 2014 roku kryzysu związanego z limitem zadłużenia publicznego" - napisano.
WIELKA BRYTANIA
Wielka Brytania, po dwuletniej przerwie, powróciła na pozytywną listę obserwacyjną z oceną A3.
"Wzrost (prognoza na poziomie 2,1 proc. w 2014 roku), który dotychczas był spowodowany konsumpcją gospodarstw domowych, wspieraną łatwiejszym dostępem do kredytów, będzie nadal zwiększał się w bieżącym roku także dzięki rosnącemu poziomowi inwestycji. Wśród firm panuje coraz większe poczucie pewności, nawet w obliczu faktu, że niektóre sektory gospodarki, w tym produkcja przemysłowa, pozostają w tyle za innymi, takimi jak sektor usług finansowych, czy budownictwo" - napisano.
GOSPODARKI WSCHODZĄCE
Według Coface wiele gospodarek głównych krajów wschodzących znajduje się pod presją.
"W głównych krajach wschodzących nadal trwa spowolnienie wzrostu wywołane czynnikami związanymi z podażą. Dwa z krajów BRIC zostały szczególnie boleśnie dotknięte spadkiem poziomu inwestycji. W Brazylii, której ocena spadła do poziomu A4, na potencjał wzrostu wpływ miało spowolnienie konsumpcji oraz przeszkody natury strukturalnej: niedostateczna infrastruktura, brak wykwalifikowanej siły roboczej oraz niesprzyjający klimat dla biznesu" - napisano w komunikacie.
"W Rosji napięcia geopolityczne stale pogarszają osłabioną już gospodarkę, co sprawiło, że Coface umieścił ten kraj na negatywnej liście obserwacyjnej z oceną B. Kryzys na Ukrainie, jak i zwiększenie odpływu kapitału będą miały negatywny wpływ na spowolniony już wskaźnik wzrostu (prognoza na poziomie 1,0 proc. dla roku 2014, po 1,3 proc. w roku 2013), któremu będzie towarzyszył spadek inwestycji" - dodano.
Jak wynika z komunikatu, z uwagi na to, że niestabilność sytuacji politycznej to jeden z czynników branych pod uwagę przez Coface, oceny A4 dla Turcji oraz C dla Wenezueli zostały umieszczone na negatywnej liście obserwacyjnej, odzwierciedlając skomplikowaną sytuację polityczną tych krajów.
"W Turcji nie można wykluczyć zaistnienia napięcia politycznego związanego z nadchodzącymi wyborami samorządowymi oraz prezydenckimi (które mają odbyć się w marcu oraz sierpniu 2014 roku). Coface szacuje, że wzrost gospodarczy wyhamuje w 2014 roku do 2 proc., na co wpływ będzie miała zaostrzona polityka monetarna oraz wysoki poziom inflacji. Od grudnia 2013 znacząco rośnie liczba przypadków braku płatności w sektorze przedsiębiorstw, notowanych przez Coface" - napisano.
"Z kolei Wenezuela boryka się z recesją i hiperinflacją na tle problemów natury społecznej i politycznej. Sytuacja pozostanie niepewna do czasu wyborów parlamentarnych, które mają odbyć się we wrześniu 2015 roku. Niepewne jest położenie przedsiębiorstw zagrożonych nacjonalizacją a także tych, które mogą podlegać restrykcjom importowym oraz polityce regulacyjnej w zakresie cen i marży. Należy także wspomnieć, że płatności dla krajowych i zagranicznych dostawców sektora państwowego oraz branży górnictwa naftowego i gazu realizowane są ze sporym opóźnieniem" - dodano.
KLIMAT DLA BIZNESU
Poza rewizją całościowej oceny ryzyka krajów, Coface przeprowadził także doroczny przegląd ocen klimatu dla biznesu.
"Wśród krajów notujących poprawę znalazła się Algieria, która została zdjęta z negatywnej listy obserwacyjnej z oceną B dla klimatu biznesowego. Kraj ten odczuwa korzyści wynikające ze zmian w prawodawstwie dotyczącym przedsiębiorczości, które zostały wprowadzone w Prawie Finansowym w 2014 roku i obejmują usprawnienie procedur zatwierdzania projektów inwestycji zagranicznych" - napisano w komunikacie.
"Z drugiej strony, wśród krajów którym obniżono ocenę klimatu dla biznesu znalazła się Ukraina, zdegradowana do poziomu D, co nie powinno budzić szerszego zdziwienia. Sytuacja panująca w tym kraju, związana z korupcją oraz kwestiami legislacyjnymi znacznie się pogorszyła na przestrzeni ostatnich lat. Wysoki poziom niestabilności politycznej ogranicza prawdopodobieństwo wprowadzenia jakichkolwiek reform" - dodano.
METODOLOGIA
Oceny ryzyka krajów prowadzone przez Coface określają średni poziom ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw w danym kraju w ramach prowadzonych przez nie krótkoterminowych transakcji handlowych. Ocena nie dotyczy długu publicznego. Aby określić ryzyko danego kraju, Coface analizuje łącznie perspektywy gospodarcze, polityczne i finansowe kraju, doświadczenia Coface nt. płatności firm oraz klimat dla biznesu. Oceny przyznawane są w siedmiostopniowej skali: A1, A2, A3, A4, B, C, D (zgodnie ze wzrostem ryzyka). Mogą skutkować także umieszczeniem kraju na liście obserwacyjnej.
Ocena klimatu dla biznesu jest elementem całkowitej oceny ryzyka dla danego kraju i jest ogłaszana dodatkowo, oprócz oceny ryzyka. Poddaje ona ocenie dostępność oraz wiarygodność informacji dotyczących przedsiębiorstw, a także ochronę prawną wierzycieli i uwzględnia jakość środowiska instytucjonalnego. Ocena klimatu dla biznesu opiera się na 7-stopniowej skali A1, A2, A3, A4, B, C oraz D (zgodnie ze wzrostem ryzyka), podobnie jak dla ocen ryzyka krajów.(PAP)
jba/ asa/