Trwa ładowanie...
d4bxif7
d4bxif7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA/Wzrosty na Wall Street; miedź i ropa drożały, dolar się osłabiał

Amerykańskie giełdy, mimo początkowych spadków, zakończyły czwartkową sesję wzrostami. Drożały surowce, w tym miedź i ropa, dzięki osłabieniu dolara, którego przyczyny leżą jednak z powodu obaw o globalny wzrost.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4bxif7

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 79,92 pkt. (0,49 proc.) i wyniósł 16.416,58 pkt.

S&P 500 wzrósł o 2,92 pkt. (0,15 proc.) i wyniósł 1.915,45 pkt.

Nasdaq Composite wzmocnił się o 5,32 pkt. (0,12 proc.) do 4.509,56 pkt.

d4bxif7

Analitycy tłumaczą osłabienie dolara wzrostem obaw na rynku, że światowy wzrost gospodarczy może nie być wystarczający, by zagwarantować dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed.

"Im słabszy dolar, tym lepiej dla surowców, więc obserwujemy odbicie" - ocenił Andrew Brenner z National Alliance Capital Markets w Nowym Jorku.

"Spada liczba oczekiwanych przez rynek podwyżek stóp w USA, być może trochę za bardzo, ale na pewno Fed nie podniesie stóp w tym roku czterokrotnie" - dodał.

Dolar osłabił się do euro i jena o 0,8 proc. Ropa zdrożała o 1 proc. powyżej 33 dolarów za baryłkę, w górę poszły też notowania miedzi.

d4bxif7

Inwestorzy poznali w czwartek gorsze od oczekiwań dane z rynku pracy USA.

Firma Challenger podała, że liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA wzrosła w styczniu o 41,6 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2015, po spadku w grudniu 2015 r. o 27,6 proc.

Z danych Departamentu Pracy wynika, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 285 tys. z 277 tys. tydzień wcześniej po korekcie. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 278 tys.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem w IV kwartale 2015 r. spadła o 3,0 proc. kdk w ujęciu odsezonowanym. Analitycy spodziewali się w IV kwartale spadku wydajności pracy o 2,0 proc. Jednostkowe koszty pracy w IV kwartale wzrosły 4,5 proc. kdk. Analitycy oczekiwali tu wzrostu o 4,3 proc.

d4bxif7

W czwartek Bank Anglii podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych i targetu zakupu aktywów bez zmian, obniżył jednak prognozy wzrostu i inflacji. Na konferencji po posiedzeniu prezes banku Mark Carney ocenił, że warunki globalnych rynków finansowych znacząco się pogorszyły.

Na półmetku sezonu wyników w USA dane zebrane przez agencję Bloomberg pokazują, że ponad 80 proc. spółek z indeksu S&P 500, które do tej pory opublikowały raporty, przebiło oczekiwania dotyczące zysku, jednak mniej niż połowa wypracowała przychody większe niż prognozowano. Analitycy szacują, że zyski spółek z indeksu spadły o 5,6 proc. w IV kwartale.

W piątek zostanie opublikowany miesięczny raport z rynku pracy USA. Analitycy szacują wzrost miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w styczniu o 190 tys. oraz stopę bezrobocia na poziomie 5 proc.

d4bxif7

Podziel się opinią

Share
d4bxif7
d4bxif7