USA z negatywną perspektywą
We wtorek, agencja ratingowa Fitch nadała Stanom Zjednoczonym perspektywę negatywną. Poziom samego ratingu pozostawiła jednak bez zmian i utrzymała go na obecnym poziomie "AAA".
Przy obecnej sytuacji gospodarki Stanów Zjednoczonych mamy do czynienia z wyczekiwaniem co stanie się w Europie. Czy Unia Europejska poradzi sobie z szalejącym kryzysem i uspokoi zszargane nerwy inwestorów? Rynek amerykański do tej pory, stymulowany przez FED, radził sobie dobrze ze spowolnieniem gospodarczym. Wskaźniki makroekonomiczne zaczęły się poprawiać i stabilizować sytuację na rynku lokalnym. Zagrożeniem dla amerykanów jest niepewna sytuacja w Europie. Przedłużający się kryzys i wahania na rynku surowców mogą pogorszyć stabilizującą się sytuację w USA.
Agencja Fitch nadając negatywną perspektywę, pokazuje że największa gospodarka świata też ma problemy. Niepokój budzi polityka fiskalna USA, a ponadto agencja Fitch ma wątpliwości, czy stymulowanie gospodarki amerykańskiej, z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnim roku, było wystarczające dla wyprowadzenia tego kraju na spokojne wody. Skutki takiej oceny mogą podnieść oprocentowanie pożyczek i kosztów z tym związanych dla rządu Stanów Zjednoczonych. W ciągu ostatniego roku inna agencja ratingowa, Standard&Poor’s, obniżyła rating USA z "AAA" do "AA+". Odbiło się to na wahaniach rynków akcji na całym świecie i miało negatywny wpływ na rynki finansowe.
W środę w kalendarzu dwie istotne informacje. O godzinie 8:00 Niemcy poinformowały o poziomie inflacji w swoim kraju, która sukcesywnie spada i w czerwcu wyniosła 1,7 proc. r/r. Poprzedni odczyt 2,2 proc. r/r. Drugą ważną informacją będą dane ze Stanów Zjednoczonych dotyczące bilansu handlu zagranicznego. Tu też powinniśmy zaobserwować poprawę z racji spadających cen ropy na świecie. Taka sytuacja powinna przełożyć się bezpośrednio na import i eksport danego kraju. Koszty transportu towarów ze Stanów do Europy i Azji stanowią dużą część wymiany towarowej.
Na polskiej giełdzie trwa realizacja zysków z małymi wyjątkami. WIG20 tuż przed południem Spółki z branży budowlanej: PBG i Polimex-Mostostal zaczynają piąć się w górę przy dużych obrotach i kilku procentowych wzrostach. Po dużej przecenie tego sektora widać chęci do korekty trendu spadkowego, w czym niewątpliwie pomagają pomysły stabilizowania rynku budowlanego przez państwowe podmioty zamierzające przejmować najsłabsze podmioty. Dziś ostatni dzień na kupno KHGM-u dla inwestorów chcących "załapać się" na dywidendę. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 16.07.2012r.
Eliza Dąbrowska,
Noble Securities