USDJPY blisko kluczowego poziomu
Czwartkowe wystąpienie Janett Yellen przed Komisją Bankową amerykańskiego Senatu nie przyniosło niespodzianek. Przyszła szefowa Fed broniła słuszności obecnie prowadzonej polityki monetarnej i zwracała uwagę, że w dalszym ciągu pozostało dużo do zrobienia w szczególności jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy w USA.
15.11.2013 10:49
Yellen będzie chciała zobaczyć trwała poprawę danych o zatrudnieniu zanim przychyli się do decyzji o ograniczeniu programu skupu aktywów . Ponadto podkreśliła, że istnieją zagrożenia związane ze zbyt wczesnym zakończeniem programu QE3. Na chwilę obecną jej zdaniem korzyści przewyższają koszty tego programu. Rynki właśnie to chciały usłyszeć- nie dziwi więc podtrzymanie pozytywnego klimatu inwestycyjnego w szczególności na rynkach akcji. Dziś poznamy dane dotyczące aktywności gospodarczej w rejonie Nowego Jorku oraz produkcji przemysłowej. Analitycy oczekują wzrostu indeksu NY Empire State do poziomu 5 pkt. w listopadzie oraz wzrostu produkcji w październiku o 0,2% w ujęciu m miesięcznym. Dobre dane sprzyjałyby utrzymaniu pozytywnych nastrojów i apetytu na bardziej ryzykowne waluty.
Na uwagę zasługuje sytuacja na rynku USDJPY. Para po raz pierwszy od dwóch miesięcy para handlowana była wczoraj powyżej poziomu 100 jenów za dolara, czemu sprzyjało gołębie wystąpienie Yellen, a także stosunkowo niska wersja do ryzyka. Słabsze wstępne dane na temat japońskiego PKB mogły rozbudzić nadzieje, że wobec gołębiej retoryki banków centralnych, także Bank Japonii może zdecydować się na zamiany w polityce monetarnej. W perspektywie wzrostom na tej parze powinny sprzyjać plany ograniczenia przez Fed programu ilościowego luzowania polityki monetarnej w przyszłym roku, a także oczekiwane zwiększenie programu skupu aktywów przez Bank Japonii w 2014 roku. USDJPY znajduje się blisko kluczowego poziomu 100,60, którego przełamanie otworzy drogę do dalszego umocnienia dolara do poziomu 101,50 jenów.
EURPLN
Notowanie eurozłotego pozostają stabilne z lekką tendencją do umocnienia złotego. Splot pozytywnych czynników w postaci utrzymania dobrych nastrojów na zagranicznych rynkach akcji po wystąpieniu wiceprezes Fed oraz lepszych danych odnośnie PKB w trzecim kwartale nie przyczynił się do trwałego powrotu poniżej poziomu 4,1860, gdzie obecnie najbliższe wsparcie wyznacza tenkan sen na wykresie dziennym.
EURUSD
Ruch korekcyjny na eurodolarze trwa , na co wskazują zachodzące na siebie podfale. Silny opór w rejonie 1,35-1,3540 ogranicza dalsze wzrosty. Na wykresie 4h zauważalny jest kanał wzrostowy, z którego wybicie powinno zaowocować silniejszym ruchem. Dolne ograniczenie kanału wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 1,3400. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,33. W średnim terminie trend pozostaje spadowy.
USDJPY
USDJPY przełamał wczoraj linię poprowadzoną po maksimach dziennych z 8 lipca i 11 września tego roku. Obecnie para handlowana jest powyżej poziomu 100,00, a układ techniczny sprzyja testowi poziomu 100,60 jenów za dolara, co otworzy drogę do dalszych wzrostów.
Anna Wrzesińska