Ustawa o emeryturach pomostowych wróci do Komisji Trójstronnej
Projekt ustawy o emeryturach pomostowych
zostanie wycofany z ustawowego trybu konsultacji społecznych i
wróci do Komisji Trójstronnej - poinformował przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz.
21.05.2008 | aktual.: 22.05.2008 09:23
W trakcie obrad Komisji Trójstronnej, podczas których dyskutowano o projekcie ustawy o "pomostówkach", związkowcy oskarżali rząd o łamanie zasad dialogu społecznego przy procedowaniu ustawy, domagając się wycofania jej z trybu konsultacji społecznych i międzyresortowych. W zeszłym tygodniu minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak przedstawiła jej założenia wraz z listą zawodów uprawnionych do emerytury pomostowej.
Jak poinformował Guz, wynegocjowano, że do 10 czerwca ustawa będzie ponownie procedowana. _ Nie wolno przesyłać projektu do konsultacji przed zakończeniem prac w komisji. Chodziło nam przede wszystkim o czas, żebyśmy dalej mogli nad tym projektem pracować _ - zaznaczył Guz.
Dodał, że związkowcy chcieliby m.in., żeby lekarze medycyny pracy, którzy układali listę zawodów, którym przysługują pomostówki, wytłumaczyli przed komisją, dlaczego wybrali akurat te prace, dlaczego na liście nie znaleźli się nauczyciele, wcześniej zakwalifikowani jako pracujący w szczególnych warunkach.
_ Było bardzo nerwowo. Obrady były merytoryczne, ale burzliwe _ - podkreślił Guz.
W posiedzeniu brała również udział minister zdrowia Ewa Kopacz. Jak poinformował Guz, związki chcą, żeby dialog społeczny na temat ochrony zdrowia, zapoczątkowany na "białym szczycie" został przeniesiony do odpowiedniego podzespołu Komisji Trójstronnej. _ Jest wiele rzeczy do uzgodnienia. Chcemy wiedzieć, co to znaczy przekazanie udziałów samorządom, oddłużenie, prywatyzacja. Sporo spraw nas w tej kwestii niepokoi _ - powiedział Guz.
Dodał, że podczas obrad dyskutowano także m.in. o tzw. ustawie kominowej, jednak nie osiągnięto w tej sprawie porozumienia. Poruszano również problem wskaźników wzrostu wynagrodzeń.
Zgodnie z przedstawionymi przez resort pracy założeniami emerytury pomostowe będą wypłacane osobom pracującym w najtrudniejszych warunkach lub wykonującym prace, w których odpowiadają za bezpieczeństwo innych i które wymagają największej sprawności psychofizycznej.
Nowe przepisy mają wejść w życie od początku przyszłego roku, ponieważ z końcem tego roku wygasają stare zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Projekt został wysłany do konsultacji społecznych i międzyresortowych.
W zeszłym tygodniu projekt został przesłany do konsultacji, na które przewidziane jest 30 dni. Po wprowadzeniu poprawek, miał trafić do Sejmu. Minister Fedak miała nadzieję, że nastąpi to jeszcze przed wakacjami, a ustawa zostanie uchwalona jesienią, aby wszyscy zainteresowani zdążyli zapoznać się z nowymi przepisami, zanim zaczną obowiązywać.
Załącznikiem do projektu jest lista prac, które uprawniają do świadczenia. Nie wszystkie zawody, które w myśl dotychczas obowiązujących przepisów miały prawo do wcześniejszych emerytur, będą mogły przejść na emerytury pomostowe. Przywileje emerytalne stracą m.in. artyści, dziennikarze, większość kolejarzy, a także nauczyciele.
Obecnie w Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przygotowanym przez OPZZ. Gwarantuje się w nim prawo do wcześniejszych emerytur wszystkim osobom, które do tej pory miały przywileje emerytalne i które zaczęły pracę przed wejściem w życie reformy emerytalnej w 1999 roku.