Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wchodzi w życie w piątek
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego, która zastąpi komisję trójstronną, wchodzi w życie w piątek. Od tego dnia pracodawcy, związki i rząd będą mogły zgłaszać członków Rady, których powoła prezydent Andrzej Duda.
11.09.2015 08:25
Ustawę Sejm przyjął 24 lipca, a prezydent Bronisław Komorowski podpisał w ostatnich dniach urzędowania - 3 sierpnia. Opublikowano ją 27 sierpnia w Dzienniku Ustaw. Wejście w życie ustawy o RDS formalnie kończy żywot komisji trójstronnej, która od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się już w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe zawiedzione brakiem dialogu ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.Ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Związkowy projekt ustawy o RDS po raz pierwszy prezentowano na spotkaniu u prezydenta Komorowskiego w październiku 2013 r. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony rządowi.Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. W Radzie - tak jak w komisji - będą reprezentowane strona
rządowa, pracowników i pracodawców.Członków Rady wskażą związki zawodowe: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" - po ośmiu, a po sześciu organizacje pracodawców: Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Premier wyznaczy ministrów, którzy znajdą się w Radzie. Wszystkich powoła prezydent, który będzie miał też w RDS - z głosem doradczym - swojego przedstawiciela, podobnie jak prezesi NBP i GUS.
Jak w czwartek ustaliła PAP, część organizacji (NSZZ "S", Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego, FZZ) wyznaczyła już swoich przedstawicieli, których przedstawią prezydentowi Andrzejowi Dudzie po wejściu w życie ustawy.