Ustawa śmieciowa do Trybunału Konstytucyjnego

Łódzcy radni poparli w środę wniosek samorządu Inowrocławia, aby Trybunał Konstytucyjny zajął się nową ustawą o gospodarowaniu odpadami. Samorządy kwestionują obowiązek ogłaszania przetargów na wywóz odpadów - nawet gdy gmina ma własną zajmującą się tym spółkę.

Ustawa śmieciowa do Trybunału Konstytucyjnego
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Przedstawiciele samorządów argumentują, że unijne prawo zezwala na zlecanie usług w zakresie gospodarki odpadami w gminach spółkom komunalnym bez przetargu, tymczasem nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła w tym zakresie bezwzględny obowiązek przetargowy.

We wrześniu radni Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) zdecydowali o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, a prezydent tego miasta zwrócił się o poparcie wniosku do innych polskich samorządów.

W środę łódzcy samorządowcy jednomyślnie poparli uchwałę radnych Inowrocławia. Przewodniczący rady miejskiej Tomasz Kacprzak (PO) uważa, że ustawa odbiera samorządowi prawo do samostanowienia. - Transport zbiorowy mieliśmy prawo powierzyć Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu, ale nie możemy zdecydować o powierzeniu zadań w kwestii śmieci - mówił.

Uchwałę inowrocławską poparły już m.in.: Gdańsk, Zielona Góra, Bolesławiec, Chodzież i Katowice.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 r. na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Źródło artykułu:PAP
gminaustawa śmieciowatrybunał konstytucyjny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)