Trwa ładowanie...
d4fhpao

Utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu cen żywności ryzykiem dla CPI - Dudek, MF

04.11. Warszawa (PAP) - Utrzymanie się wysokiej dynamiki wzrostu cen żywności w najbliższych miesiącach jest ryzykiem dla inflacji - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Dudek,...

d4fhpao
d4fhpao

04.11. Warszawa (PAP) - Utrzymanie się wysokiej dynamiki wzrostu cen żywności w najbliższych miesiącach jest ryzykiem dla inflacji - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki w MF.

"Utrzymanie się wysokiej dynamiki wzrostu cen żywności jest głównym elementem ryzyka dla inflacji w najbliższych miesiącach" - powiedział PAP Dudek.

Na początku listopada resort podał, że inflacja w październiku wzrosła do 2,9 proc. rdr z 2,5 proc. we wrześniu, a mdm ceny wzrosły o 0,6 proc.

"Na wzrost inflacji o 0,6 proc. główny wpływ miały nadal wysoka dynamika wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych o 1,4 proc. mdm, co miało wpływ na CPI w skali 0,34 pkt proc., sezonowy wzrost cen odzieży i obuwia o 1,1 proc. mdm, co przełożyło się na wzrost inflacji w skali 0,05 pkt proc. oraz wzrost opłat za gaz o 2,9 proc. mdm, którego wpływ na CPI to 0,06 pkt proc." - poinformował Dudek.

W środę wiceminister finansów Ludwik Kotecki poinformował, że w najbliższych miesiącach inflacja nie przekroczy 3,5 proc. rdr i ustabilizuje się na poziomie ok. 3 proc.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ ana/

d4fhpao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fhpao