Uwaga inwestorów zwrócona na FED
W dniu dzisiejszym o godzinie 10:30 poznaliśmy dane dotyczące brytyjskiej podaży pieniądza M4 za wrzesień. Spodziewany był odczyt na poziomie 12,2% r/r, przy poprzedniej na poziomie 11,5% r/r. Dane okazały się niewiele gorsze od oczekiwań. Poziom podaży pieniądza we wrześniu wyniósł 12,4%.
29.10.2008 16:48
Rynek Zagraniczny
W dniu dzisiejszym o godzinie 10:30 poznaliśmy dane dotyczące brytyjskiej podaży pieniądza M4 za wrzesień. Spodziewany był odczyt na poziomie 12,2% r/r, przy poprzedniej na poziomie 11,5% r/r. Dane okazały się niewiele gorsze od oczekiwań. Poziom podaży pieniądza we wrześniu wyniósł 12,4%.
Takie informacje niewiele wnoszą do obrazu sytuacji gospodarczej, gdyż wskaźnik ten jest zbyt szeroki aby obrazować dynamiczne zmiany zachodzące w Wielkiej Brytanii. Dane dotyczące podaży pieniądza w Wielkiej Brytanii nie miały wpływu na decyzje inwestorów. Po godzinie 13:30 zostały podane do wiadomości dane dotyczące amerykańskich zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówień na dobra trwałego użytku bez środków transportu za miesiąc wrzesień. Prognozy dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku mówiły o spadku o 1,3%, przy poprzednim odczycie -4,8%. Natomiast prognozy dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku bez środków transportu odczycie na poziomie -1,5%, przy poprzednim odczycie na poziomie -3,3%. Dane dotyczące zamówień okazały się lepsze od oczekiwań. Zamówienia na dobra trwałego użytku i zamówienia na dobra trwałego użytku bez środków transportowych spadły kolejny miesiąc odpowiednio 0,8% oraz 1,1%.
Pomimo lepszych danych od oczekiwań, oczywiste jest spowolnienie w gospodarce amerykańskie. Jest to częściowo spowodowane wzrostem kosztu kredytu udzielanego przez banki. Widać, że wpływ danych na decyzje inwestorów w dniu dzisiejszym jest niewielki. Głównym powodem jest oczekiwanie na decyzje FED-u w sprawie obniżki stóp procentowych.
W międzyczasie Norweski Bank Centralny obniżył główną stopę procentową o 50 pkt bazowych. Jest to druga obniżka stóp procentowych w tym miesiącu. Obniżka ma na celu zmniejszenie skutków kryzysu na globalnych rynkach finansowych i zwiększenie płynności rynku międzybankowego.
Także dzisiaj poznaliśmy dane dotyczące inflacji CPI w Niemczech. Dane okazały się z godne z prognozami, czyli 0,2% m/m i 2,4% r/r. Informacje te ponownie nie miały większego wpływu na notowania EUR/USD.
Najważniejszym dzisiejszym wydarzeniem będzie komunikat po posiedzeniu FED-u o godzinie 19:15. Będzie on miał kluczową role w kształtowaniu się notowań kursu dolara i giełd amerykańskich w najbliższym okresie.
EUR/USD
W dniu dzisiejszym kurs EUR/USD systematycznie rósł, by następnie ok godziny 13:30 gwałtownie wystrzelić. Po tej godzinie nastąpił gwałtowny ruch do góry, co jest związane ze spodziewaną obniżką stóp procentowych przez FED. Wędrówka do góry rozpoczęła się z poziomu 1,27612 EUR/USD. O godzinie 15:50 para EUR/USD była notowana na poziomie 1,2964. Prawdopodobnym scenariuszem na resztę dzisiejszego dnia jest dalsze osłabienie dolara powyżej poziomu 1,30 , w związku ze znaczną spodziewaną obniżką stóp procentowych.
Rynek polski
W dniu dzisiejszym zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe zostały pozostawione bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami analityków. Jest to spowodowane zmianą priorytetów związaną z rządowym harmonogramem przystąpienia naszego kraju do Strefy euro. Pomimo wygasania ryzyka inflacyjnego konieczne może stać się bardziej zdecydowane ograniczenie presji inflacyjnej w celu spełnienia kryteriów z Massricht.
USD/PLN
Para USD/PLN podobnie jak EUR/PLN jest poddawanej dość dużej przecenie. Jest to związane z powrotem do wyceny fundamentalnej oraz ze spodziewaną obniżką stóp procentowych w USA. Dzisiejsza, ponad 7% przecena dolara względem złotówki ma charakter panicznej wyprzedaży. O godzinie 16:00 para USD/PLN była notowana na poziomie 2,7395.
EUR/PLN
Para EUR/PLN w dniu dzisiejszym jest poddawana gwałtownej przecenie od samego rana. Od godziny 8:00 do godziny 16:00 notowania spadły o 10 groszy. Dzień zaczęliśmy na poziomie 3,6561, a kończymy na poziomie 3,5558. Jak widać na rynku jest bardzo duża nerwowość. Kurs znajduje się w okolicach istotnego wsparcia, które powinno wstrzymać przecenę tej pary.
Paweł Materniak
AMB Consulting