Trwa ładowanie...

Uwaga na talerze z popularnej sieci. GIS ostrzega: trzymać z dala od żywności

W sklepach sieci Action można kupić talerze z tworzywa sztucznego, które w ogóle nie powinny mieć kontaktu z żywnością - poinformował we wtorek Główny Inspektorat Sanitarny. W partii takich talerzy Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła "przekroczenie limitu migracji specyficznej formaldehydu"

 Uwaga na talerze z popularnej sieci. GIS ostrzega: trzymać z dala od żywności Uwaga na talerze z popularnej sieci. GIS ostrzega: trzymać z dala od żywnościŹródło: GIS
d29noah
d29noah

"Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że spożywanie posiłków podawanych na tych talerzach może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia konsumenta w zakresie narażenia na formaldehyd" – ostrzega GIS we wtorkowym komunikacie.

Uwaga na te talerze

Jak tłumaczy inspektorat, chodzi dokładnie o niebieskie talerze z melaminy, które można kupić w sieci Action. Numer partii niebezpiecznych produktów to 034914, a podmiot za nie odpowiedzialny to AM/63, P.O BOX 37211, 1030 AE AMSTERDAM, THE NETHERLANDS.

Źródło: GIS

GIS poinformował, że firma Action "zobowiązała się do przekazania informacji do swoich sklepów o natychmiastowym wycofaniu z obrotu handlowego wyrobu objętego ostrzeżeniem". Spółka przekazała też dostawcy talerzy informację o stwierdzonych nieprawidłowościach i o podjętych działaniach.

d29noah

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmierzamy w stronę potężnego sztormu. "Mam czarne obawy"

Substancja groźna dla zdrowia

Jak podaje portal ABC Zdrowie, formaldehyd (w odpowiednio dużych ilościach) jest groźny dla zdrowia, jego cząsteczki zbierają się w oskrzelach i podrażniają błony śluzowe dróg oddechowych. Substancja ta sprzyja rozwojowi astmy, podrażnia spojówki, wywołuje łzawienie i pieczenie, wywołuje suchość w gardle oraz nasila kaszel, może działać rakotwórczo, działa niekorzystnie na układ nerwowy, wpływa negatywnie na płodność, podrażnia skórę, osłabia odporność organizmu.

Formaldehyd stosowany jest do produkcji: płyt wiórowych, paździerzowych, pilśniowych, sklejek, płyt MDF, tekstyliów i niektórych ubrań, klejów budowlanych, mebli, kosmetyków, lakierów przemysłowych, pianek izolacyjnych, wosków samochodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29noah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29noah