Trwa ładowanie...

ViaTOLL. Tajny współpracownik policji i służb

Policja, skarbówka i służby specjalne wysłały do operatora systemu viaTOLL około tysiąca zapytań o zgromadzone dane. Czy służby gromadzą dane o kierowcach?

Share
ViaTOLL. Tajny współpracownik policji i służbŹródło: viaTOLL
d4ckvwt

Jak wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej", tuż po uruchomieniu systemu viaTOLL w lipcu 2011 r. zainteresowały się nim służby, takie jak: CBA, ABW oraz organy skarbowe.

- Od początku działania systemu takich zapytań (od służb i policji - red.) otrzymaliśmy około tysiąca - mówi Krzysztof Gorzkowski z firmy Kapsch, operatora systemu viaTOLL. Niemal połowa zapytań pochodziła od policji, a jedna piąta od organów skarbowych.

Z informacji gazety wynika, że dzięki systemowi bramownic na początku tego roku udało się udaremnić przemyt papierosów na ogromną skalę. Zdarzyły się też przypadki wykrycia sprawcy wypadku ze skutkiem śmiertelnym czy odnalezienia skradzionego ładunku.

Nie wiadomo jednak, czy służby przy okazji nie gromadzą neutralnych informacji o kierowcach, które mogą wykorzystać w przyszłości. - Najczęściej takie postępowania są objęte tajemnicą śledztwa, więc nie otrzymujemy informacji o celu wniosku o udostępnienie danych z systemu viaTOLL - zastrzega Krzysztof Gorzkowski.

d4ckvwt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ckvwt
d4ckvwt