Visa łączy się z Samsungiem
W każdym nowym smartfonie Samsung będzie zamontowane urządzeni umożliwiające płacenie telefonem jak kartę Visa. To efekt strategicznego sojuszu tych dwóch globalnych firm. I kolejny krok do wyrzucenie kart płatniczych z naszych portfeli.
28.02.2013 | aktual.: 28.02.2013 10:49
Płatności mobilne to przyszłość elektronicznego pieniądza - dziś twierdzi tak już niemal każdy ekspert od bankowości. Ta rewolucja może jednak wyrzucić z rynku dotychczasowych liderów branży, czyli organizacje kartowe. Na naszym rynku PKO BP lada dzień ogłosi start swoich płatności mobilnych. Ich aplikacja na telefon umożliwi płacenie z całkowitym pominięciem Visy i Mastercarda - na razie tylko w Polsce, ale podobne inicjatywy podejmowane są na całym świecie. Swój system płatności o nazwie Wallet ma nawet Google.
Aby utrzymać się na rynku, Visa postanowiła więc dogadać się z producentem telefonów. Do współpracy wybrała Samsunga, który jest obecnie największym producentem smartfonów na świecie - pod tym względem w tyle zostawił nawet firmę Apple. Co oznacza ten sojusz?
Dotychczas aby móc płacić telefonem przy użyciu NFC (Near Field Communication to urządzenie montowane w telefonach umożliwiające płatności zbliżeniowe), niezbędne były co najmniej dwie strony: organizacja płatnicza plus operator telekomunikacyjny. W Polsce płatności NFC oferuje Orange oraz T-Mobile. Dlaczego?
Aby smartfon mógł stać się kartą płatniczą, potrzebny jest tzw. bezpieczny element. To narzędzie sprawia, że w pamięci telefonu lub na karcie SIM można zakodować dane karty płatniczej. Problem w tym, że pieczę nad bezpiecznym elementem ma albo producent telefonów, albo wydawca kart SIM, a więc nasza sieć telefoniczna. Dopóki więc bank, organizacja kartowa i właściciel bezpiecznego elementu się nie dogadali, to telefonem płacić nie mogliśmy.
Porozumienie Visy z Samsungiem sprawia więc, że operatorzy telekomunikacyjni do płatności nie będą już więcej potrzebni. A ci liczyli, że mobilna rewolucja może przynieść im w przyszłości spore zyski.
- Dzięki połączeniu urządzeń firmy Samsung i usługi płatności zbliżeniowych Visa, płatności mobilne będą mogły stać się powszechne dla konsumentów na całym świecie - mówi Mariano Dima, wiceprezes Visa Europe.
Porozumienie gigantów to pierwszy taki sojusz. Zapewne przyczyni się do szybszego rozwoju technologii NFC. Według badań agencji ABI Research liczba sprzedanych urządzeń obsługujących takie płatności tylko w 2017 roku ma sięgnąć blisko 2 mld sztuk.