Trwa ładowanie...
dwepd9q
dwepd9q

Vistula chce utrzymać 2-cyfrową dynamikę wzrostu sprzedaży w 2017 r. 

Warszawa, 14.03.2017 (ISBnews) - Vistula Group chce utrzymać 2-cyfrową dynamikę wzrostu sprzedaży w 2017 r. Ze względu na silną konkurencję cenową na rynku wyzwaniem będzie obrona marży brutto na sprzedaży tak, by nie spadła o więcej niż 1 pkt proc. w stosunku do roku 2016, poinformował prezes Grzegorz Pilch. 
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dwepd9q

"W odniesieniu do roku 2017 zakładamy zwiększanie przychodów ze sprzedaży powyżej tempa przyrostu sieci detalicznej. Nasz cel w tym obszarze to utrzymanie dwucyfrowej dynamiki wzrostu sprzedaży na poziomie zbliżonym do roku 2016. Zamierzamy go osiągnąć poprzez dynamiczny rozwój sieci sprzedaży w segmencie odzieżowym i jubilerskim oraz dalszy wzrost efektywności przychodów z m2" - napisał Pilch w liście do akcjonariuszy.
Priorytetem spółki będzie także optymalne wykorzystanie rosnącego potencjału rynku online poprzez przyspieszenie realizacji zamówień, zwiększenie dostępności oferty produktowej oraz doskonalenie sposobów jej prezentacji.

"Ponieważ w bieżącym roku grupa kapitałowa będzie działać warunkach rynkowych zdeterminowanych przez zaostrzającą się konkurencję cenową oraz zmieniające się kursy walut, w których rozliczane są zakupy towarów importowanych oraz najem komercyjnych powierzchni handlowych, wyzwaniem będzie obrona marży brutto na sprzedaży tak, by nie spadła o więcej niż 1 pkt proc. w stosunku do roku 2016" - napisał także Pilch.

Przychody grupy Vistula były wyższe o 16,4% w skali roku. Spółka podała, że w kluczowym obszarze dystrybucji detalicznej przychody ze sprzedaży zrealizowane w segmencie odzieżowym wyniosły 334,1 mln zł i były wyższe o 20,2% od osiągniętych w roku 2015, w tym w sieci franczyzowej segmentu odzieżowego, która na koniec roku 2016 liczyła już łącznie 60 salonów, stanowiły 11% przychodów segmentu odzieżowego ogółem.

dwepd9q

Przychody zrealizowane w segmencie jubilerskim wyniosły 235,8 mln zł, co oznacza wzrost o 15,7% r/r.

"W segmencie odzieżowym wydarzeniem marketingowym była kampania promocyjna z Robertem Lewandowskim oraz partnerstwo z reprezentacją narodową w piłce nożnej, które szczególnie podczas Euro 2016 przyczyniło się do istotnego wzmocnienia wizerunku marki Vistula. Owocem tych działań był wzrost odwiedzalności naszych salonów, co przełożyło się na rekordowy wzrost sprzedaży, a dynamika wzrostu zysku operacyjnego salonów Vistuli przekroczyła 22%" - czytamy dalej w liście.

Marka Wólczanka w roku 2016 kontynuowała projekt rozwoju kolekcji koszul damskich w linii Wólczanka i Lambert. Udział kolekcji damskiej w strukturze sprzedaży Wólczanki w roku 2016 przekroczył już poziom 20%. Po raz pierwszy w historii łączna sprzedaż detaliczna koszul przekroczyła 1 mln sztuk.

"Luksusowa marka odzieży damskiej Deni Cler, dzięki poprawie wyników w IV kwartale 2016 roku, w oparciu o lepszą sprzedaż nowych kolekcji oraz utrzymanie dyscypliny kosztowej, poprawiła wyniki na poziomie zysku netto o 35% osiągając 1,47 mln zł zysku netto.

dwepd9q

W ubiegłym roku segment jubilerski uzyskał 16-proc. dynamikę wzrostu przychodów i 36% wzrost zysku operacyjnego w stosunku do roku poprzedniego, głównie w efekcie dynamicznego wzrostu powierzchni sprzedaży oraz podjętych działań zapewniających zwiększenie efektywności sprzedaży z m2.

Jak podkreślił prezes, wyniki tego segmentu mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby nie słabszy grudzień, który jako najważniejszy miesiąc w roku istotnie obniżył dynamikę sprzedaży, a tym samym poziom zysku operacyjnego w segmencie.

Rok 2016 był również rokiem rekordowym pod względem wzrostu sprzedaży kanału online i franczyzy jako nowych kanałów dystrybucyjnych, które były i nadal są priorytetem grupy w przyjętej strategii zrównoważonego rozwoju.

"Łącznie z tych kanałów dystrybucji uzyskaliśmy 83 mln zł przychodów, co stanowiło około 14% przychodów grupy kapitałowej. Na szczególne wyróżnienie w tym obszarze zasługuje marka Wólczanka, której sprzedaż online przekroczyła swą dynamiką 47%, a jej udział w przychodach marki zbliżył się do 17%" - czytamy w liście.

dwepd9q

Dynamiczny rozwój sieci sprzedaży, zarówno w obszarze sklepów własnych, jak i franczyzowych, dokonywany przez otwieranie nowych lokalizacji oraz relokacje w ramach centrów handlowych, pozwolił zakończyć rok 2016 na poziomie 366 salonów o łącznej powierzchni sprzedażowej wynoszącej 30,5 tys. m2.

Vistula w ramach grupy kapitałowej otworzyła 52 nowe salony w 2016 r., co przyniosło wzrost netto łącznej powierzchni sprzedażowej w grupie o 9%, tj. o ponad 2,5 tys. m2.

Vistula Group S.A. specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji biżuterii oraz kolekcji mody dla kobiet i mężczyzn. Od 2000 r. podstawą strategii spółki jest koncentracja wokół funkcji "operatora" marek, projektanta odzieży i dystrybutora na rynku detalicznym.

(ISBnews)

dwepd9q

Podziel się opinią

Share
dwepd9q
dwepd9q