W '14 dwa przetargi obligacji w miesiącu, a w VIII i XII po jednym - MF
17.12. Warszawa (PAP) - Plan emisji obligacji skarbowych na 2014 r. zakłada przeprowadzanie dwóch przetargów sprzedaży obligacji w miesiącu, z wyjątkiem sierpnia i grudnia, w...
17.12. Warszawa (PAP) - Plan emisji obligacji skarbowych na 2014 r. zakłada przeprowadzanie dwóch przetargów sprzedaży obligacji w miesiącu, z wyjątkiem sierpnia i grudnia, w których planowany jest jeden przetarg - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.
W poprzednim tygodniu wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował, że w I kwartale resort planuje przeprowadzać po dwie aukcje obligacji miesięcznie.
Poniżej założenia przetargów długu w 2014 roku przedstawione we wtorkowym komunikacie:
OBLIGACJE
- Plan emisji obligacji skarbowych na 2014 r. zakłada przeprowadzanie dwóch przetargów sprzedaży obligacji w miesiącu, z wyjątkiem sierpnia i grudnia, w których planowany jest jeden przetarg.
- W zależności od sytuacji rynkowej możliwe będzie organizowanie przetargów zamiany obligacji. Będą się one mogły odbywać w innych terminach niż przetargi sprzedaży obligacji lub zamiast jednego z tych przetargów.
- W danym miesiącu te same obligacje nie będą wystawiane na więcej niż jednym przetargu.
- Terminy przeprowadzania przetargów zostały zaplanowane na czwartek, z wyjątkiem trzech przetargów planowanych na środę ze względu na termin wykup zapadających obligacji i płatności odsetek (kwiecień, lipiec) albo dzień świąteczny (czerwiec).
- Przetargi sprzedaży i zamiany obligacji będą co do zasady rozliczane w dniu T+2.
- W zależności od sytuacji rynkowej możliwe są modyfikacje przedstawionego kalendarza, w szczególności rezygnacja z przeprowadzania przetargu. Szczegółowe informacje będą podawane w kwartalnych i miesięcznych planach podaży SPW.
Poniżej kalendarz przetargów obligacji skarbowych w 2014 r.
miesiąc dzień miesiąca 1 przetarg 2 przetarg I 9 23 II 6 13 III 6 20 IV 3 23* V 8 15 VI 5 18* VII 3 23* VIII 7 IX 4 18 X 2 23 XI 6 20 XII 4
- przetarg w środę
BONY
- Emisja bonów będzie się odbywać w ramach zarządzania poziomem rezerwy płynnościowej budżetu państwa. Będzie to oznaczać możliwość oferowania bonów o dowolnym okresie zapadalności do 1 roku, w szczególności tzw. bonów krótkich (sprzedawanych i wykupywanych w tym samym roku).
- Przetargi bonów będą odbywać się nieregularnie w zależności od potrzeb (mogą być organizowane w dowolnym dniu tygodnia).
- Przetargi sprzedaży bonów będą co do zasady rozliczane w dniu T+2.
- Szczegółowe informacje dotyczące przetargów bonów skarbowych będą przedstawiane w miesięcznych planach podaży SPW. (PAP)
fdu/ osz/