W 2011 jeszcze dwie podwyżki stóp proc. NBP; w maju stopy bez zmian - BZ WBK (opinia)
13.04. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z BZ WBK nie spodziewają się podwyżki stóp procentowych NBP na najbliższym posiedzeniu w maju. W ich opinii w tym roku dojdzie jeszcze do dwóch...
13.04.2011 | aktual.: 13.04.2011 11:53
13.04. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z BZ WBK nie spodziewają się podwyżki stóp procentowych NBP na najbliższym posiedzeniu w maju. W ich opinii w tym roku dojdzie jeszcze do dwóch podwyżek stóp, które mogą nastąpić nieco wcześniej, wobec poprzednich oczekiwań dwóch ruchów po 25 pb w III i IV kwartale.
"Komunikat (po posiedzeniu RPP w kwietniu - PAP) był bardziej jastrzębi niż oczekiwaliśmy, podkreślając ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy i sugerując kontynuację cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej strony, podczas konferencji prasowej Prezes NBP Marek Belka podtrzymał opinię wyrażoną kilka tygodni wcześniej, że skala podwyżek stóp wyceniana przez rynek (ok. 100 pb w perspektywie roku) była przesadzona" - napisali ekonomiści z BZ WBK w miesięcznym raporcie.
"Rada zwróciła uwagę na utrwalenie tendencji wzrostowych w gospodarce światowej i zmniejszenie ryzyka spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce, a także na wzrost inflacji bazowej i oczekiwań inflacyjnych. Odnotowano też, że wpływ wzrostu cen surowców rolnych i ropy naftowej na świecie na inflację nie jest neutralizowany przez zmiany kursu złotego, na co, jak się wydaje, RPP liczyła w poprzednich miesiącach. Z drugiej strony, w ocenie Rady aktywność inwestycyjna jest nadal ograniczona, a dynamika wynagrodzeń +umiarkowana+" - dodali.
"W sumie, nie zmieniamy naszej prognozy mówiącej o jeszcze dwóch podwyżkach stóp w tym roku, choć mogą one nastąpić nieco wcześniej niż myśleliśmy (poprzednio zakładaliśmy dwa ruchy po 25 w III i IV kw.). Nie spodziewamy się podwyżki na najbliższym posiedzeniu w maju - nasze prognozy wskazują, że inflacja za marzec nie wzrośnie do 4 proc., a płace nie przyspieszą wyraźnie. Istotne jest również, że EBC zasugerował po ostatnim posiedzeniu kilkumiesięczną przerwę w podwyżkach" - oceniają ekonomiści z BZ WBK.(PAP)
jba/ ana/