Trwa ładowanie...
d14nqel
d14nqel

W 2012 r. stabilizacja stóp NBP na obecnym poziomie - BOŚ (opinia)

12.06. Warszawa (PAP) - W krótkim okresie istnieje ryzyko podwyżki stóp procentowych NBP, jednak materializujący się scenariusz spowolnienia gospodarki krajowej i globalnej, przy...
Share
d14nqel

12.06. Warszawa (PAP) - W krótkim okresie istnieje ryzyko podwyżki stóp procentowych NBP, jednak materializujący się scenariusz spowolnienia gospodarki krajowej i globalnej, przy oczekiwanym spadku inflacji w II połowie roku, powodują, że bazowym scenariuszem na ten rok jest stabilizacja stóp procentowych - uważają ekonomiści z Banku Ochrony Środowiska.

"Utrzymujemy ocenę ryzyka podwyżki stóp procentowych w krótkim okresie biorąc pod uwagę naszą wyższą od consensusu prognozę inflacji w maju (4,1 proc. rdr - PAP), niepewność dot. kształtowania się wskaźnika CPI w związku z EURO2012 oraz wrażliwość (części) członków Rady na bieżącą wysoką inflację i wyrażaną wprost skłonność do podwyższenia stóp. Jednak materializujący się scenariusz spowolnienia gospodarki krajowej i globalnej, przy oczekiwanym przez nas spadku inflacji w II poł. roku, skutkuje utrzymaniem scenariusza stabilizacji stóp procentowych w bieżącym roku na poziomie 4,75 proc. dla stopy referencyjnej NBP" - napisali ekonomiści z BOŚ w miesięcznym raporcie.

"Biorąc pod uwagę nasze prognozy makroekonomiczne (silny spadek inflacji pod koniec tego roku, silniejsze spowolnienie PKB) ten bilans ryzyk będzie przesuwał się najpierw w kierunku stabilizacji stóp procentowych (na przełomie roku), a jeżeli będzie zyskiwał na prawdopodobieństwie scenariusz dalszego spowolnienia dynamiki PKB w 2013 r. poniżej 3 proc., bilans ryzyk będzie przesuwał się w kierunku niższego poziomu stóp procentowych, wobec bieżącego scenariusza bazowego stabilizacji stóp na obecnym poziomie" - dodali.(PAP)

jba/ ana/

d14nqel

Podziel się opinią

Share
d14nqel
d14nqel