W 2013 r. decyzja o dalszej rozbudowie połączeń gazowych
Pod koniec 2013 roku spółka Gaz-System podejmie decyzje o dalszej rozbudowie połączeń gazowych z innymi państwami - poinformował PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.
Jak powiedział Chadam, do 7 września 2012 r. firmy mogły zgłaszać do Gaz-Systemu planowane zapotrzebowania na dostawy gazu: poprzez punkt Mallnow z Niemiec, poprzez punkt Lasów do Niemiec oraz na dostawy z kierunku Białorusi (przez punkt Tietierowka). Łącznie zgłosiło się 21 firm.
Był to element otwartej procedury badania rynku, tzw. market screening, którą Gaz-System ogłosił 16 sierpnia 2012 r., aby zbadać zapotrzebowanie rynku na zwiększenie przepustowości w tych punktach. Obecnie Gaz-System analizuje wyniki badania.
Jak powiedział Chadam, przewiduje się, iż decyzje inwestycyjne w zakresie rozbudowy połączeń transgranicznych spółka podejmować będzie pod koniec 2013 roku, po uprzednim przeprowadzeniu konsultacji z operatorami systemów gazowych innych państw oraz po przydzieleniu przepustowości zainteresowanym uczestnikom rynku.
- Chcemy, aby nasi klienci mieli swobodę budowania swoich strategii zakupowych w oparciu o nowoczesną, elastyczną i zintegrowaną z Europą sieć przesyłową. W tym celu przeprowadzamy rozpoznanie na rynku, aby określić planowe zapotrzebowanie na zdolności przesyłowe - poinformował Chadam.
Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza aktywami, na które składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia i 15 tłoczni gazu. Spółka zatrudnia ponad 2 tys. osób.
Firma realizuje projekt budowy do 2014 r. ponad 1 tys. km nowych gazociągów. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku (Polkowice-Żary, Jeleniów-Dziwiszów). Gaz-System rozważa też budowę interkonektorów z Litwą i Słowacją.
W 2011 roku Gaz-System ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, tłoczni gazu w Goleniowie oraz tłoczni gazu w Jarosławiu. Jesienią 2011 roku spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska-Czechy, które pozwala na przesył do kraju ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Inwestycje zrealizowane przez firmę w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi tzw. wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim, stworzyły techniczne możliwości importu do Polski ponad 3,3 mld m sześc. gazu rocznie z nowych źródeł (około 30 proc. obecnego importu).
Do Gaz-Systemu należy też spółka Polskie LNG, odpowiedzialna za budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.
Łukasz Osiński