W 2013 roku planowana jest kontynuacja prywatyzacji spółek z sektora finansowego i chemicznego

06.09. Warszawa (PAP) - W 2013 roku planowana jest kontynuacja prywatyzacji spółek m.in. z sektora finansowego, PZU, PKO BP, GPW i KDPW oraz firm chemicznych - poinformowano w...

06.09.2012 | aktual.: 06.09.2012 08:53

06.09. Warszawa (PAP) - W 2013 roku planowana jest kontynuacja prywatyzacji spółek m.in. z sektora finansowego, PZU, PKO BP, GPW i KDPW oraz firm chemicznych - poinformowano w uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.

Ministerstwo skarbu przewiduje kontynuację prywatyzacji spółek z branży finansowej, w tym planowane jest zbycie wszystkich należących do Skarbu Państwa akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

"(...) termin zbycia akcji Skarbu Państwa, jak również uzyskane przychody, zależeć będą między innymi od sytuacji rynkowej na warszawskiej giełdzie. Dla wszystkich transakcji przeprowadzona zostanie analiza wariantów zbycia optymalizująca te transakcje" - napisano w uzasadnieniu.

Zmiany własnościowe obejmą również sektor elektroenergetyczny.

"Działania prowadzone przez Ministra Skarbu Państwa ukierunkowane są na realizację takich zmian własnościowych, które zapewnią poprawę efektywności wytwarzania, przesyłania oraz dystrybucji energii elektrycznej, obniżenie kosztów oraz utworzenie przejrzystej struktury organizacyjnej. Projekty prywatyzacyjne uwzględniać będą plany spółek związane z ich potrzebami inwestycyjnymi" - napisano w uzasadnieniu.

W przypadku sektora chemicznego przewidywana jest kontynuacja lub rozpoczęcie prywatyzacji dziewięciu podmiotów, w tym spółek, których akcje notowane są na GPW.

"W celu zbycia akcji w ww. spółkach Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza wykorzystać indywidualne ścieżki ich prywatyzacji, jednakże istotna w tym kontekście jest między innymi poprawa wyników spółek oraz prowadzenie procesów restrukturyzacji, które przyczyniają się do podniesienia wartości podmiotów, a tym samym zwiększają zainteresowanie potencjalnych inwestorów" - napisano w uzasadnieniu.

W przypadku niektórych spółek sektora rozważana jest również ich konsolidacja.

W 2013 roku planowane jest między innymi kontynuowanie procesu prywatyzacji Zakładów Chemicznych Rudniki i Bydgoskich Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil.

W przyszłym roku planowane jest też zakończenie prywatyzacji przedsiębiorstw komunikacji samochodowej, a także spółek z sektora metalowego, maszynowego, budownictwa, rolno-spożywczego, lekkiego i innych.

Dla niektórych planowanych procesów prywatyzacji istnieje konieczność uchylenia istniejących ograniczeń prawnych. Jak podano w uzasadnieniu, dotyczy to np. prywatyzacji PLL LOT, gdzie konieczna jest zmiana ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze LOT.

Planowane przychody z prywatyzacji w roku 2013 szacowane są na poziomie 5 mld zł. Jednocześnie wstępnie szacuje się, iż w roku 2013 dochody z tytułu dywidend uzyskanych ze spółek nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa wyniosą 5 mld zł. (PAP)

morb/ ana/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)