Trwa ładowanie...
d2idbqj

W 2014 r. ceny kaprolaktamu mogą spaść nawet o 10 proc. - Grupa Azoty

14.11. Warszawa (PAP) - W czwartym kwartale 2013 roku szacowany jest wzrost popytu na nawozy azotowe, aczkolwiek w porównaniu z sezonem wiosennym będzie to niższy poziom - szacuje...

d2idbqj
d2idbqj

14.11. Warszawa (PAP) - W czwartym kwartale 2013 roku szacowany jest wzrost popytu na nawozy azotowe, aczkolwiek w porównaniu z sezonem wiosennym będzie to niższy poziom - szacuje Grupa Azoty. W dalszym ciągu niekorzystna sytuacja utrzymuje się w obszarze kaprolaktamu. W 2014 roku spadki cen, w wyniku nadpodaży produktu, mogą wynieść nawet 10 proc.

Spółka podała, że wpływ na segment nawozów azotowych będą miały prognozowane jesienne obniżki cen nawozów, realne ceny zbóż oraz termin i wielkość uruchamianych wypłat dopłat bezpośrednich.

W ostatnich trzech miesiącach roku powinien się utrzymać trend spadkowy cen nawozów wieloskładnikowych i podstawowych surowców do ich produkcji (fosforytów, siarki, soli potasowej).

Ceny amoniaku powinny w tym okresie spaść o około 5-10 proc. w porównaniu do średnich cen obowiązujących w trzecim kwartale.

d2idbqj

Nie poprawia się sytuacja w kaprolaktamie. Duża nadpodaż tego produktu występuje praktycznie w każdym regionie świata (szczególnie w Europie i Ameryce). Dodatkowe zdolności kaprolaktamu uruchamiane w Chinach wpłyną niekorzystnie na globalny rynek.

"Zarówno w krótkim czasie, jak też w dłuższej perspektywie, spowoduje to erozję cen rynkowych kaprolaktamu. W 2014 roku w relacji do roku poprzedniego spadek cen może wynieść nawet 10 proc." - ocenia Grupa Azoty.

Na rynek produktów OXO wpływ będą miały ceny ropy naftowej, a co za tym idzie surowców petrochemicznych używanych do produkcji alkoholi OXO i plastyfikatorów.

Grupa Azoty informuje, że w IV kwartale 2013 roku należy się spodziewać stabilnych cen ropy naftowej oscylujących na poziomie obecnych notowań, a co za tym idzie cen propylenu, które będą zbliżone do ceny październikowej.

d2idbqj

"W związku ze szczytem jesiennego popytu przypadającym na październik, w kolejnych miesiącach roku należy spodziewać się sezonowego spadku popytu i korekty spadkowej cen alkoholi OXO i plastyfikatorów" - napisano w raporcie.

Popyt na melaminę w czwartym kwartale roku jest zazwyczaj wyższy niż w trzecim.

"Zapotrzebowanie na melaminę w czwartym kwartale bieżącego roku będzie raczej poniżej poziomu z tego samego okresu roku ubiegłego" - ocenia Grupa Azoty.

d2idbqj

Jako przyczynę spółka wskazuje znaczne spowolnienie w budownictwie w Europie Południowej.

"Rozpoczęte zostały negocjacje w sprawie ceny kontraktowej na czwarty kwartał 2013 roku. Można zaobserwować dużą rozbieżność w oczekiwaniach producentów i konsumentów. Kupujący uważają, że ceny powinny spaść ze względu na dużą dostępność towaru i w miarę stabilny popyt. Producenci natomiast będą próbowali podwyższyć lub przynajmniej utrzymać ceny na poziomie z bieżącego kwartału" - napisano w raporcie.

Grupa Azoty informuje, że oczekiwany jest w 2014 roku wzrost popytu na melaminę w Turcji. Na rynek wchodzi bowiem nowy producent płyt MDF1, co spowoduje wzrost konsumpcji melaminy w tym regionie z 50 do 60 tys. ton rocznie.

Utrzymująca się stabilna cena na biel tytanową w trzecim kwartale powinna utrzymać się również w kwartale ostatnim. (PAP)

morb/ osz/

d2idbqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2idbqj