Trwa ładowanie...
d3al7nk

W 2015 r. Polska chce spełnić kryteria konwergencji - Sikorski, MSZ (opis)

29.03. Warszawa (PAP) - W 2015 roku Polska chce spełnić wszystkie kryteria konwergencji z Maastricht i być zdolna do przyjęcia euro - poinformował minister spraw zagranicznych...

d3al7nk
d3al7nk

29.03. Warszawa (PAP) - W 2015 roku Polska chce spełnić wszystkie kryteria konwergencji z Maastricht i być zdolna do przyjęcia euro - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

"W perspektywie roku 2015 chcemy spełnić wszystkie kryteria konwergencji i być zdolni do przyjęcia euro" - powiedział w czwartek w Sejmie Sikorski, prezentując priorytety polityki zagranicznej na lata 2012-2016.

W ocenie szefa dyplomacji kraje członkowskie UE powinny posiadać suwerenność w kwestii kształtowania stawek najważniejszych podatków.

"Uważam (...) najważniejsze stawki podatkowe powinny na zawsze pozostać domeną państw narodowych" - podkreślił Sikorski.

d3al7nk

W przyjętym przez rząd dokumencie "Priorytety Polskiej Polityki Zagranicznej na lata 2012-2016" podano, że jednym zadań na najbliższe lata jest adekwatny do rozwoju sytuacji postęp w drodze do członkostwa w strefie euro, a samo członkostwo w EMU nastąpi, gdy warunki w niej panujące ulegną stabilizacji, a Polska będzie na to przygotowana pod względem makroekonomicznym i prawnym.

"(...) Akcesja Polski do strefy euro będzie mogła nastąpić dopiero wtedy, gdy warunki w niej panujące ulegną stabilizacji, a Polska będzie na to przygotowana pod względem makroekonomicznym i prawnym" - napisano w dokumencie przygotowanym przez MSZ.

"Lata 2012-2016 przyniosą Unii wiele dylematów, w rozwiązywaniu których Polska powinna odgrywać istotną rolę. Kryzys gospodarczy i finansowy uwidocznił słabość konstrukcji unii walutowej o wspólnej polityce pieniężnej i niewystarczającej koordynacji polityki fiskalnej. Konsekwencje kryzysu będą odczuwalne jeszcze długo. Po okresie wzmożonych wydatków publicznych nastąpią lata stabilizacji fiskalnej. Proces reformy gospodarczej w państwach UE to nie tylko poszukiwanie oszczędności, ale także zrównywanie i podnoszenie wieku emerytalnego oraz poszerzanie bazy podatkowej. To również możliwa eskalacja negatywnych nastrojów społecznych, skutkujących wzmocnieniem populizmów i zmianami na scenach politycznych - narodowych i europejskiej. Istnieje konieczność poprawy funkcjonowania strefy euro" - dodano.

Autorzy dokumentu podkreślają również, że rozwiązaniem, które powinno wpłynąć na zwiększenie globalnej konkurencyjności UE jest dokończenie budowy jednolitego rynku.

d3al7nk

"Dlatego tak ważne jest umocnienie Komisji Europejskiej w roli strażnika traktatów, także w odniesieniu do polityki ochrony konkurencji. Konieczne jest eliminowanie praktyk protekcjonistycznych, które są często ubierane w hasła socjalne i ekologiczne. Niezbędne jest także restrukturyzowanie nierentownych przedsiębiorstw, usuwanie barier administracyjnych dla firm oraz konsekwentne poszerzanie swobody w zakresie świadczenia usług" - napisano.

"Unia może i powinna dalej odgrywać aktywną rolę w gospodarce globalnej. Istotne jest zapewnienie spójnego głosu UE w G20 oraz organizacjach międzynarodowych, a także w relacjach z partnerami strategicznymi, w tym przede wszystkim z największymi gospodarkami świata (USA i Chiny) oraz tzw. wschodzącymi gospodarkami" - dodano. (PAP)

fdu/ nik/ bg/ asa/

d3al7nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al7nk