Trwa ładowanie...
d1fa6md
02-10-2014 12:35

W.Brytania/ Rząd daje 300 mln funtów na kontrakty dla OZE

Brytyjski Departament ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) poinformował o zwiększeniu o prawie 100 mln funtów budżetu na tegoroczne kontrakty różnicowe - mechanizm mający wspierać powstawanie niskoemisyjnych źródeł energii.

d1fa6md
d1fa6md

Według pierwotnych założeń opublikowanych w czerwcu tego roku, tegoroczny budżet na kontrakty różnicowe miał wynieść nieco ponad 200 mln funtów. Rząd zadecydował jednak o jego zwiększeniu o 95 mln do łącznej kwoty 300 mln funtów.

Wytwórcy niskoemisyjnej energii mają rywalizować o kontrakty poprzez mechanizm aukcji, co ma zapewnić, że nowe moce wytwórcze powstaną po możliwie najniższych kosztach dla konsumentów. Według szacunków rządowych wprowadzenie tego mechanizmu zaowocuje zmniejszeniem rocznych rachunków za energię w latach 2014-2030 średnio o 41 funtów na gospodarstwo domowe w porównaniu do sytuacji, gdyby reformy nie wprowadzono.

Zwycięskie projekty, a więc te, które zaoferują najniższą cenę za wytwarzaną energię, otrzymają 15-letnie kontrakty.

Tegoroczny budżet podzielony zostanie na dwie części w zależności od zastosowanych technologii wytwarzania energii. 65 mln funtów przeznaczonych zostanie na tzw. rozwinięte technologie, czyli lądowe farmy wiatrowe i instalacje solarne. Pozostałe 235 mln funtów przeznaczonych zostanie na wsparcie technologii uznanych za mniej zaawansowanych, m.in. morskie farmy wiatrowe czy energetykę morską.

d1fa6md

Taki podział środków ma docelowo wesprzeć mniej rozwinięte technologie i przygotować je do konkurowania na równych warunkach z rozwiązaniami najbardziej zaawansowanymi.

"Od 2010 roku udało nam się podwoić wielkość inwestycji w odnawialne źródła energii - w 2013 roku przekroczyły one 8 mld funtów. Poprzez wprowadzenie mechanizmu wymuszającego konkurencję pomiędzy projektami i technologiami chcemy zyskać pewność, że konsumenci będą otrzymywać czystą energię po jak najniższych kosztach" - powiedział sekretarz ds. energii Ed Davey.

DECC zapowiedział również, że budżet na przyszłoroczne kontrakty różnicowe zostanie potwierdzony w 2015 roku. Wiadomo jednak, że środki na wsparcie rozwiniętych technologii zwiększą się o 50 mln funtów.

Zwiększenie tegorocznego budżetu na kontrakty różnicowe było możliwe w wyniku zmniejszenia kosztów pozostałych mechanizmów wsparcia dla energetyki odnawialnej, które docelowo zostaną całkowicie zlikwidowane. Chodzi przede wszystkim o mechanizm Renewable Obligation, który już od 1 kwietnia 2015 r. będzie niedostępny dla inwestycji solarnych o mocy przekraczającej 5 MW.

d1fa6md
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fa6md