W ciągu najbliższego roku stopy NBP prawdopodobnie bez zmian - Raiffesen (opinia)

08.06. Warszawa (PAP) - Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższy rok jest pozostawanie stóp procentowych w Polsce na obecnym poziomie - oceniają ekonomiści Raiffeisen...

08.06.2012 | aktual.: 08.06.2012 14:53

08.06. Warszawa (PAP) - Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższy rok jest pozostawanie stóp procentowych w Polsce na obecnym poziomie - oceniają ekonomiści Raiffeisen Banku. Zaznaczają oni, że w ciągu najbliższych miesięcy dominującym ryzykiem będzie ryzyko podwyżki stóp, a w dłuższym horyzoncie dominować będzie ryzyko obniżek stóp procentowych.

"Nie sądzimy, aby projekcja i kolejne napływające dane tak istotnie zaniepokoiły Radę, aby zdecydowała się ona na dokonanie podwyżki stóp procentowych bez jej wcześniejszej zapowiedzi. Ponieważ czerwcowy komunikat takiej zapowiedzi nie zawiera - ruch w lipcu wydaje nam się mało prawdopodobny" - napisano w miesięcznym raporcie.

"Ewentualność złożenia w lipcowym komunikacie zapowiedzi podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu także jest raczej mało prawdopodobna, ponieważ ze względu na wakacyjną przerwę kolejne, po lipcowym, posiedzenie decyzyjne odbędzie się dopiero we wrześniu, a w tak zmiennym otoczeniu Rada nie będzie chciała składać silnej deklaracji co do przyszłego ruchu z tak dużym wyprzedzeniem. Szanse na dokonanie podwyżki pojawiłyby się więc we wrześniu. Sądzimy jednak, że do czasu wrześniowego posiedzenia kolejne napływające wskaźniki miesięczne, a także dalsze osłabienie dynamiki PKB w II kwartale br. skłonią RPP do zrewidowania jej oczekiwań o jedynie umiarkowanym pogorszeniu koniunktury, a tym samym złagodzą jej jastrzębie nastawienie i skłonność do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej" - dodano.

"W dalszym ciągu zakładamy więc, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższy rok jest pozostawanie stóp procentowych w Polsce na obecnym poziomie. Sądzimy też, że w horyzoncie najbliższych kilku miesięcy dominującym, choć mniej prawdopodobnym niż miesiąc wcześniej ryzykiem, jest ewentualne kolejne zacieśnienie polityki pieniężnej. W dłuższym horyzoncie (przełom roku i 2013 r.) w naszej ocenie dominować będzie ryzyko dokonania przez gremium powrotnych obniżek stóp procentowych" - napisano. (PAP)

fdu/ asa/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)