Trwa ładowanie...

W czerwcu nie opłaca się przechodzić na emeryturę. Wyjaśniamy dlaczego

Moment przejścia na emeryturę ma duże znaczenie dla przyszłych emerytów, zwłaszcza ze względu na korzyści finansowe. Każdego roku istnieje specyficzny miesiąc, w którym decyzja o przejściu na emeryturę może przynieść dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie.

Najlepszy moment, by przejść na emeryturę. Właśnie nadchodziNajlepszy moment, by przejść na emeryturę. Właśnie nadchodziŹródło: Adobe Stock, fot: Pawel Kacperek
d307ehn
d307ehn

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w drugiej połowie roku przeprowadza waloryzację kapitału zgromadzonego na kontach emerytalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Zaplanowana na czerwiec prognoza waloryzacji kapitału skutkować będzie zwiększeniem wartości składek na kontach przyszłych emerytów, które zgromadzone były do 31 grudnia poprzedniego roku. Choć waloryzacja zostanie dopisana do kont w czerwcu, dotyczyć będzie wyłącznie osób, które jeszcze nie pobierają świadczeń emerytalnych. To oznacza, że najkorzystniejszy moment na przejście na emeryturę to lipiec.

Waloryzacja kapitału - ile można zyskać

- Zysk zależy od wieku oraz ilości zgromadzonych środków na koncie w ZUS-ie i może wynosić od 200 zł do nawet 500 zł lub więcej - informuje Interia.

d307ehn

Przykład? Dziennik donosi, że 60-latka, która zgromadziła pół miliona złotych na swoim koncie emerytalnym, przechodząc na emeryturę przed waloryzacją dostałaby 1893 zł miesięcznie. Dzięki waloryzacji czerwcowej świadczenie wzrośnie do 574 tys. zł, co oznacza, że emerytka otrzymywać będzie 2174 zł miesięcznie.

W 2024 roku w Polsce do pobierania świadczeń uprawnionych będzie 300 tys. nowych emerytów. Dziennik Gazeta Prawna oszacował, że waloryzacja w tym roku może być wyjątkowo wysoka, sięgając aż 15 proc.

Emeryci dostają 13 emerytury

Polacy, którzy już są na emeryturze, także mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Termin wypłaty 13. emerytury zależy od daty wypłat świadczeń za kwiecień danego roku. Osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne otrzymają "trzynastkę" w maju.

d307ehn

Wysokość trzynastej emerytury jest równa najniższemu świadczeniu emerytalnemu obowiązującemu od 1 marca. W 2024 roku kwota ta wyniesie 1780,96 zł brutto. Jednak od tej sumy zostaną odjęte różne potrącenia, takie jak zaliczka na składkę zdrowotną. Ostatecznie wysokość "trzynastki" netto wyniesie około 1620,67 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d307ehn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d307ehn