Trwa ładowanie...
d37kb6d

W czwartek Schetyna spotka się w Berlinie z szefem MSZ Niemiec

Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna spotka się w czwartek w Berlinie z szefem MSZ Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem. Głównym tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie. Ta kwestia będzie poruszona też w trakcie zaplanowanej na piątek wizyty w Polsce szefa MSZ Wielkiej Brytanii.

Share
d37kb6d

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział PAP, że czwartkowa wizyta ministra Schetyny w Berlinie "wpisuje się w konsultacje, które prowadzimy w ostatnim czasie dotyczące głównie sytuacji na Ukrainie, zarówno w wymiarze bezpieczeństwa, jak i finansowym".

Przypomniał, że w poniedziałek Schetyna i szef MSZ Danii Martin Lidegaard odwiedzili razem Kijów i Kiszyniów. Z prezydentami i premierami Ukrainy i Mołdawii rozmawiali m.in. o wsparciu proeuropejskich reform, przygotowaniach do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze oraz ocenie sytuacji bezpieczeństwa.

"Otrzymali informacje z pierwszej ręki zarówno o sytuacji bezpieczeństwa, jak i planach reform, potrzebach i oczekiwaniach. W czwartek w Berlinie ministrowie będą rozmawiać jak przekuć to na konkretne decyzje instytucji europejskich oraz krajów europejskich" - zapowiedział rzecznik MSZ.

d37kb6d

Dodał, w piątek seria konsultacji zostanie dopełniona przez spotkanie z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem, który będzie gościł w Warszawie. Po tym spotkaniu, jeszcze w piątek, Schetyna uda się do Rygi, gdzie odbędzie się nieoficjalne spotkanie unijnych ministrów SZ w formacie Gymnich, którego tematem będzie m.in. sytuacja na Ukrainie.

Spotkania w formule Gymnich odbywają się tradycyjne raz na pół roku w trakcie każdej unijnej prezydencji. W trakcie rozmów - w odróżnieniu od obrad Rady do Spraw Zagranicznych - nie dochodzi do uzgodnienia żadnych formalnych decyzji. Nazwa Gymnich pochodzi od położonego nieopodal Bonn zamku, gdzie w 1974 r., podczas niemieckiej prezydencji, odbyło się pierwsze tego typu spotkanie.

d37kb6d

Podziel się opinią

Share
d37kb6d
d37kb6d