Trwa ładowanie...
tychy
19-08-2010 13:40

W Elektrociepłowni Tychy powstanie kocioł spalający wyłącznie biomasę

Kosztem ok. 120 mln zł w należącej do grupy energetycznej Tauron Elektrociepłowni Tychy powstanie kocioł spalający wyłącznie biomasę, który zastąpi kocioł węglowy. Dzięki temu wzrośnie ilość ciepła i prądu, wytworzonych przy udziale paliw odnawialnych.

Share
W Elektrociepłowni Tychy powstanie kocioł spalający wyłącznie biomasęŹródło: Jupiterimages
d47k1bn

W czwartek grupa Tauron poinformowała o otrzymaniu sięgającego 30 mln zł dofinansowania tej inwestycji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To czwarta część całkowitych kosztów kotła z towarzyszącą mu infrastrukturą.

- Inwestycja jest częścią zaplanowanego do końca 2015 r. programu odbudowy mocy ciepłowniczej Elektrociepłowni Tychy, w ramach którego powstanie w sumie 260 megawatów termicznych nowych mocy. Kocioł na biomasę będzie miał moc 70 megawatów, co stanowi ok. 27 proc. całego programu - powiedziała PAP Magdalena Rusinek z biura prasowego grupy Tauron.

Kocioł opalany biomasą pozwoli też na wyprodukowanie 35 megawatów energii elektrycznej.

d47k1bn

Cały realizowany w Tychach program inwestycyjny jest wart ok. 670 mln zł. Oprócz źródła odnawialnego planowana jest także budowa podstawowego źródła ciepła, którym będzie blok ciepłowniczo-kondensacyjny o mocy 55 megawatów elektrycznych i 86 megawatów cieplnych. Powstaną też tzw. kotły wodne, używane w momentach wzmożonego zapotrzebowania na ciepło.

Ilość energii wytworzonej w grupie Tauron z biomasy, głównie spreparowanych odpadów drzewnych, z roku na rok rośnie. Liderem jest skupiający kilka elektrowni i elektrociepłowni Południowy Koncern Energetyczny (PKE). Firma chce stopniowo zwiększać udział biomasy w ogólnym strumieniu paliwa w dwóch największych elektrowniach koncernu: Jaworznie i Łaziskach.

Zwykle możliwości techniczne pozwalają na stosowanie do 5 proc. biomasy w paliwie, opartym przede wszystkim na węglu kamiennym, w perspektywie udział ten będzie mógł się zwiększyć do 10 proc. Więcej biomasy w paliwie to mniejsza emisja dwutlenku węgla.

W Elektrowni Jaworzno III biomasę mogą spalać wraz z węglem wszystkie kotły bloków energetycznych. PKE produkuje też w części "zieloną energię" w elektrowniach Siersza i Łaziska.

d47k1bn

Przepisy zakładają stopniowy wzrost udziału energii odnawialnej w ogólnej sprzedaży. Reguluje to m.in. rozporządzenie ministra gospodarki z grudnia 2005 roku. Energetycy oceniają, że najtańszą i najszybszą możliwością produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest wytwarzanie jej w już istniejących urządzeniach energetycznych, metodą wspólnego spalania w kotłach fluidalnych biomasy z paliwami konwencjonalnymi. Dzięki temu "zielona energia" jest tańsza niż w przypadku budowy specjalnych kotłów.

PKE planuje, że również w Jaworznie powstanie kocioł wyłącznie na biomasę. Ma być częścią bloku o mocy 50 megawatów energetycznych i kilkudziesięciu megawatów termicznych. Szacuje się, że będzie produkował ok. 0,3 terawatogodziny zielonej energii rocznie. Będzie zużywać rocznie ok. 300 tys. ton biomasy, osiągając wydajność ok. 200 ton pary na godzinę.

Energetycy oceniają, że w perspektywie najbliższych lat wykorzystanie biomasy w elektroenergetyce będzie rosło. Niewykluczone jednak, że w dłuższym czasie, np. ok. 2030 r., produkcja energii z biomasy zostanie obłożona obowiązkiem wychwytywania i składowania CO2, co zwiększy koszty. Obecnie produkcja takiej energii uważana jest za opłacalną.

Zgodnie z przepisami unijnymi, Polska zobowiązała się do zwiększania procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w strukturze zużycia nośników energii pierwotnej do 15 proc. w 2020. Aby wypełnić zobowiązania, na producentów nałożono ilościowe obowiązki sprzedaży energii ze źródeł odnawialnych do odbiorcy końcowego. Jeśli wytwórca nie wyprodukuje we własnych urządzeniach wymaganej ilości "zielonej energii", musi kupić wymagane prawem tzw. świadectwo pochodzenia.

d47k1bn

Tauron zwiększa też ilość energii ze źródeł odnawialnych przez inne inwestycje. Kosztem ponad 200 mln zł do 2012 r. spółka z grupy Tauron ma uruchomić w okolicach Wicka na Pomorzu farmę wiatrową o mocy 40 megawatów. Do 2020 r. grupa chce uruchomić farmy wiatrowe o łącznej mocy 440 megawatów.

Zgodnie ze strategią grupy, do 2020 roku zamierza ona potroić ilość energii produkowanej z odnawialnych źródeł. Obecnie wytwarza prąd z odnawialnych źródeł energii w 35 elektrowniach wodnych o łącznej mocy wytwórczej 131,2 megawatów. W ubiegłym roku Tauron wyprodukował 0,9 terawatogodziny "zielonej" energii.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, będącej drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz największym jej dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców. Obejmuje 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.

d47k1bn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47k1bn
d47k1bn