W Elektrowni Stalowa Wola powstanie blok parowo-gazowy

23.10.Katowice (PAP) - W ciągu około pięciu lat w Elektrowni
Stalowa Wola (ESW) ma powstać zasilany gazem blok energetyczny -
zapowiedział w czwartek wiceprezes grupy...

23.10.Katowice (PAP) - W ciągu około pięciu lat w Elektrowni Stalowa Wola (ESW) ma powstać zasilany gazem blok energetyczny - zapowiedział w czwartek wiceprezes grupy energetycznej Tauron Polska Energia, Stanisław Tokarski.

Planowane jest również włączenie elektrowni do Południowego Koncernu Energetycznego (PKE). Dziś obie firmy należą do grupy Tauron. Szczegóły dotyczące nowego bloku znalazły się w strategii rozwoju grupy, która niebawem ma zostać oficjalnie ogłoszona.

Wstępnie zakłada się, że nowy blok będzie miał moc ok. 400 megawatów. Wcześniejsze przymiarki mówiły o 200 megawatach. Koszt inwestycji - także wstępnie - szacowany jest na 1,5 mld zł (ok. 800 tys. euro na jeden megawat) - to znacznie taniej niż w przypadku bloku węglowego.

Tokarski przypomniał, że dla grupy Tauron priorytetem są inwestycje - odbudowa mocy wytwórczych, modernizacja istniejących bloków oraz rozbudowa i unowocześnienie sieci dystrybucyjnych.

"Nasze plany dotyczą również Elektrowni Stalowa Wola, gdzie wkrótce, po zakończeniu analiz biznesowych i technicznych, a także akceptacji naszej strategii przez właściciela, powstanie nowoczesna jednostka gazowa" - zapowiedział wiceprezes.

Dodał, że elektrownia pozostanie również ważnym miejscem wytwarzania "zielonej energii". Dostęp do rynku biomasy i rozwijająca się produkcja energii z tego surowca to jeden z atutów ESW, która obecnie spala 20-25 tys. ton biomasy w ciągu roku; od 2009 r. będzie to 100 tys. ton. Inny atut to odradzający się w regionie rynek siarki i rosnący w związku z tym popyt na produkty elektrowni.

Elektrownia Stalowa Wola obchodziła w czwartek 70-lecie istnienia. Prezes firmy, Janusz Teper, ocenił, że jej udział w większej grupie jest jedyną gwarancją dalszego istnienia i rozwoju. Nowa strategia holdingu Tauron przewiduje zmianę struktury grupy poprzez zbudowanie siedmiu skonsolidowanych obszarów biznesowych. W efekcie ESW prawdopodobnie stanie się częścią Południowego Koncernu Energetycznego.

W uroczystościach jubileuszowych uczestniczył wiceminister skarbu państwa, Jan Bury. Jak mówił, cytowany w komunikacie prasowym grupy Tauron, by polska energetyka mogła sprostać wymaganiom rynku, a zwłaszcza rosnącemu popytowi na energię, w najbliższych 20 latach musi wydać na inwestycje około 150 mld zł. Zapowiedział wsparcie rządu dla inwestycji w tym zakresie.

Zainstalowana moc ESW to 331 megawatów elektrycznych i 341 termicznych. Elektrownia zlokalizowana jest w południowo- wschodniej części Polski, na obrzeżu miasta zamieszkałego przez ok. 80 tys. mieszkańców i oddalonego o 70 km od Rzeszowa.

Tauron, do którego należy ESW, jest podmiotem obejmującym swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Holding jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. (PAP)

mab/ krf/ jbr/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)