Trwa ładowanie...
d4n4j17

W horyzoncie 12 miesięcy CPI będzie pozostawać w celu inflacyjnym - Belka (aktl.

...

d4n4j17
d4n4j17

dochodzi kolejny cytat z prezesa NBP #

04.10. Warszawa (PAP) - W horyzoncie 12 miesięcy CPI będzie pozostawać w celu inflacyjnym - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka na spotkaniu z ekonomistami w siedzibie PAP.

"Inflacja będzie pozostawać w celu inflacyjnym. Jeśliby coś się działo, to RPP będzie reagować" - powiedział Belka pytany, czy jego zdaniem inflacja w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie wzrastać, spadać, czy utrzymywać się na stałym poziomie.

"Cel to 2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc., przy czym chcemy, żeby była ona maksymalnie zbliżona do 2,5 proc." - dodał.

"W jakimś stopniu opieram swój pogląd na projekcji inflacji, które są tworzone w ramach NBP. Oczywiście, ja mam mniej niż 100 proc. zaufanie do projekcji, aczkolwiek traktuję ją z powagą. Wszyscy spodziewamy się, że inflacja przyspieszy. (...) Mówi się, że we wrześniu będzie to 2,3 proc. Należy przyjąć, że to jest precyzyjna dosyć projekcja. Jest pytanie jak dalece nastąpi przewyższenie wskaźnika miesięcznego powyżej 2,5 proc. My się spodziewaliśmy, że w pewnym momencie to będzie. Z jednej strony mamy efekt VAT, który może w jednym momencie spowodować wzrost wskaźnika, natomiast z drugiej strony obserwujemy, że miesięczne stopy inflacji są dosyć niskie. Więc pozostajemy w nastroju niezmienionym, wskaźnik inflacji przekroczy 2,5 proc." - dodał. (PAP)

fdu/ nik/ jba/ bg/

d4n4j17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n4j17