W horyzoncie projekcji bilans ryzyk dla dynamiki PKB i CPI jest symetryczny - projekcja NBP

09.07. Warszawa (PAP) - W horyzoncie projekcji bilans ryzyk dla dynamiki wzrostu PKB i inflacji jest symetryczny - wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku...

09.07.2012 | aktual.: 09.07.2012 09:23

09.07. Warszawa (PAP) - W horyzoncie projekcji bilans ryzyk dla dynamiki wzrostu PKB i inflacji jest symetryczny - wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego.

"Ocenia się, że w horyzoncie projekcji bilans czynników ryzyka zarówno dla dynamiki PKB jak i inflacji jest symetryczny" - napisano w ocenie źródeł niepewności projekcji.

OTOCZENIE ZEWNĘTRZNE I KURS WALUTOWY

Z opublikowanej w poniedziałek projekcji wynika, że otoczenie zewnętrzne, a w szczególności sposób rozwiązania kryzysu zadłużeniowego państw strefy euro, nadal pozostaje najważniejszym źródłem niepewności.

"Ewentualna dalsza eskalacja kryzysu, pociągająca za sobą wzrost awersji do ryzyka, może przełożyć się dalszy wzrost oprocentowania papierów dłużnych części krajów strefy euro Proces ten, oprócz utrudnienia emisji nowego długu i rolowania obecnego zadłużenia przez te kraje, może z jednej strony doprowadzić do bardziej radykalnej konsolidacji fiskalnej i w efekcie dalszego obniżenia PKB w krótkim okresie, a z drugiej do pogorszenia sytuacji płynnościowej części banków europejskich" - napisano.

"Jednoczesne dążenie banków do poprawy współczynników wypłacalności może przyspieszyć proces delewarowania i przyczynić się do dalszego ograniczenia akcji kredytowej dla sektora prywatnego (także przez powiązane kapitałowo z bankami strefy euro banki działające w Polsce)" - dodano.

W ocenie analityków NBP czynnikiem łagodzącym niekorzystne następstwa realizacji takiego scenariusza rozwoju sytuacji w strefie euro dla perspektyw krajowego wzrostu prawdopodobnie może być utrzymywanie się złotego na niskim poziomie, tak jak miało to miejsce podczas ostatniego kryzysu.

"Jednocześnie, słabsza waluta krajowa ograniczyłaby, wynikający z pogłębienia negatywnego szoku popytowego, spadek inflacji" - podkreślają autorzy projekcji.

Ich zdaniem trudna do przewidzenia pozostaje również reakcja banków centralnych na niepewność odnośnie do kształtowania się sytuacji gospodarczej w krajach rozwiniętych.

"W szczególności trudno ocenić prawdopodobieństwo wprowadzenia przez Bank Rezerwy Federalnej kolejnej tury luzowania ilościowego (tzw. program QE3)" - głosi projekcja.

"Ocenia się, że prawdopodobieństwo ukształtowania się krajowego wzrostu PKB poniżej projekcji lipcowej, przy zaostrzeniu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, jest zbliżone do prawdopodobieństwa wyższego przebiegu ścieżki tej kategorii, w przypadku szybszej od oczekiwań odbudowy światowego popytu" - dodano.

POPYT WEWNĘTRZNY

Autorzy projekcji wskazują, że istotnym źródłem niepewności dla projekcji jest reakcja gospodarstw domowych i sektora przedsiębiorstw na rozwój sytuacji za granicą i zacieśnienie fiskalne.

"Odzwierciedlone w mniejszym deficycie SFP skutki zacieśnienia fiskalnego prawdopodobnie wpłyną pozytywnie na ocenę wiarygodności kredytowej Polski, choć jednocześnie ocena ta jest w dużej mierze determinowana przez krótkookresowe perspektywy wzrostu gospodarczego, osłabiane przez konsolidację fiskalną" - napisano.

"Ponadto rozwój sytuacji w kraju i za granicą może przyczynić się do poprawy postrzegania Polski w oczach inwestorów zagranicznych i przełożyć się na większy napływ kapitału, w tym inwestycji bezpośrednich. W konsekwencji wzrost konsumpcji i inwestycji przedsiębiorstw w przyszłości może okazać się wyższy, czemu może sprzyjać rosnące wykorzystanie mocy produkcyjnych w gospodarce oraz wysoka płynność finansowa przedsiębiorstw" - dodano.

CENY ŻYWNOŚCI I ENERGII

Zdaniem analityków NBP źródłem niepewności projekcji jest trudny do przewidzenia wpływ polityki regulacyjnej oraz sytuacji na światowym rynku surowcowym na kształtowanie się krajowych cen energii i żywności.

"Znaczną niepewność w tym względzie rodzi trudny do oszacowania wpływ przyszłej polityki Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska, co szczególnie dotyczy wprowadzanego Pakietu Energetyczno-Klimatycznego nakierowanego na ograniczenie emisji CO2. W szczególności, nie jest jeszcze znana ostateczna cena uprawnień do emisji CO2, która w dużym stopniu może być uzależniona od popytu na te uprawnienia, a więc od aktywności gospodarczej krajów UE" - napisano.

"Ponadto liczba bezpłatnych uprawnień może ulec zmianie ze względu na to, że Komisja Europejska nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie derogacji dla polskiego sektora energetycznego" - dodają.

Z projekcji wynika również, że niepewność zwiększa również brak precyzyjnych zapisów odnośnie do wykorzystania dochodów ze sprzedaży uprawnień oraz wielkości inwestycji w technologie niskoemisyjne i odnawialne źródła energii.

"Dodatkowo istotnym źródłem niepewności pozostają działania regulacyjne na rynku żywności, energii (pakiet ustaw energetycznych Ministerstwa Gospodarki) oraz przyszła polityka taryfowa URE" - podkreślają autorzy. (PAP)

bg/ asa/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansecpi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)