W I kw. '13 firmy oczekują niewielkiej poprawy sytuacji - koniunktura NBP

21.01. Warszawa (PAP) - W pierwszym kwartale roku firmy oczekują niewielkiej poprawy sytuacji, a powrotu na ścieżkę wzrostu oczekują najwcześniej w drugiej połowie roku - wynika z...

21.01. Warszawa (PAP) - W pierwszym kwartale roku firmy oczekują niewielkiej poprawy sytuacji, a powrotu na ścieżkę wzrostu oczekują najwcześniej w drugiej połowie roku - wynika z badań konkunktury NBP. W IV kw. 2012 r. sytuacja przedsiębiorstw pogorszyła się i była wyraźnie poniżej długookresowej średniej.

"Zgodnie z przewidywaniami respondentów sformułowanymi w poprzedniej edycji badania kondycja sektora przedsiębiorstw w IV kw. 2012 r. pogorszyła się, a wskaźnik oceny bieżącej spadł wyraźnie poniżej swojej długookresowej średniej" - napisano w poniedziałkowym raporcie.

"W pierwszych trzech miesiącach roku firmy oczekują niewielkiej poprawy sytuacji, jednak nie utożsamiają jej jeszcze z istotniejszym ożywieniem koniunktury" - dodano.

"W opinii ankietowanych powrót na ścieżkę wzrostu nastąpi najwcześniej w drugiej połowie roku lub nawet po 2013 r." - napisano.

NBP wskazuje, że deklarowana przez przedsiębiorstwa niska aktywność inwestycyjna oraz plany niewielkich redukcji zatrudnienia, przy coraz wolniej rosnących płacach "również wpisują się w scenariusz utrzymującej się słabej koniunktury w I półroczu br.".

"Coraz mniej liczne wśród respondentów plany rozbudowy i rozwoju mogą jeszcze bardziej odsuwać w czasie fazę ożywienia. Na silniejszą poprawę na początku roku nie wskazują również mało optymistyczne prognozy popytu zagranicznego" - napisano.

Prognozy popytu, zamówień i produkcji na I kw. 2013 r. nieznacznie się poprawiły.

"Po dwóch kwartałach wyraźnych spadków, prognozy popytu, zamówień i produkcji na I kw. 2013 r. (po usunięciu wahań sezonowych) nieznacznie poprawiły się względem poprzedniego kwartału, pozostając jednak na niskich poziomach, zarówno w porównaniu do poprzedniego roku, jak i na tle swoich średnich długookresowych" - napisano.(PAP)

fdu/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansehandelbanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)