Trwa ładowanie...
d3jqk6c

W I połowie '13 akcje banków w stagnacji; marża odsetkowa pod presją - JP Morgan (opinia)

15.01. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków JP Morgan akcje polskich banków będą cechowały się niewielką zmiennością, ożywienie możliwe jest dopiero w II połowie roku. W ich opinii,...
Share
d3jqk6c

15.01. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków JP Morgan akcje polskich banków będą cechowały się niewielką zmiennością, ożywienie możliwe jest dopiero w II połowie roku. W ich opinii, w 2013 roku, ze względu na obniżki stóp procentowych i trudniejsze otoczenie rynkowe, pod presją będzie znajdować się marża odsetkowa banków,.

"Na rynku nie widać czynników, które mogłyby istotnie wpłynąć na wzrost cen akcji polskich banków w I półroczu. Spodziewamy się natomiast ożywienia w drugiej połowie roku, kiedy inwestorzy zaczną grać pod potencjalne zyski banków w 2014 roku" - napisano w raporcie.

Analitycy JP Morgan w 2013 roku spodziewają się 3-5 proc. wzrostu akcji kredytowej banków, głównie w oparciu o pożyczki w PLN oraz dzięki kredytom korporacyjnym.

d3jqk6c

"Jest to szczególnie istotne wobec prognoz PKB Polski, które oscylują w okolicach 1,5 proc." - napisano.

W ich opinii, w 2013 roku pod presją będzie znajdowała się marża odsetkowa.

"Wyzwaniem dla polskich banków będzie stawienie czoła dalszym obniżkom stóp procentowych, które w połowie roku mogą spaść o 50 punktów bazowych do poziomu w okolicach 3,5 proc. Ponadto bankom, w co raz trudniejszym otoczeniu rynkwym, ciężej będzie zwiększać poziom przychodów" - napisano.

"Obronie marży odsetkowej będzie jednak sprzyjać zachowanie banków z UE, które są mniej skłonne do przenoszenia środków ze swoich polskich aktywów" - dodano.

Analitycy JP Morgan szacują, że depozyty polskich banków wynoszą obecnie ok. 700 mld zł. (PAP)

kam/ ana/

d3jqk6c

Podziel się opinią

Share
d3jqk6c
d3jqk6c