Trwa ładowanie...

W I połowie roku prawie 500 mln turystów było za granicą

W pierwszym półroczu 2013 r. granicę swego kraju przekroczyło niemal 500 mln turystów - wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). Oznacza to, że w tym czasie międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

W I połowie roku prawie 500 mln turystów było za granicąŹródło: Thinkstockphotos
d1t8qo8
d1t8qo8

Dane UNWTO są lepsze wobec ostatnich prognoz organizacji opublikowanych na początku tego roku. Wówczas eksperci szacowali, że będzie to 3 - 4 proc. wzrost. UNWTO zakłada, że średnio do 2030 r. liczba międzynarodowych turystów wzrośnie o 3,8 proc. rocznie.

Jak wyliczyli eksperci, miejscowości na całym świecie przyjęły dokładnie 494 mln turystów. Z danych organizacji wynika, że wzrost liczby turystów był większy w krajach, gdzie gospodarka się rozwija - o 6 proc. niż w państwach o rozwiniętej gospodarce - wzrost o 4 proc.

- Fakt, że turystyka międzynarodowa wzrosła powyżej oczekiwań potwierdza, że podróżowanie jest obecnie częścią wzorców konsumpcyjnych dla coraz większej liczby ludzi zarówno w gospodarkach wschodzących jak i w rozwiniętych - powiedział cytowany w komunikacie sekretarz generalny UNWTO Taleb Rifai. Według niego dane te przemawiają za tym, by turystykę uznać za jeden z filarów rozwoju społeczno-gospodarczego, przekładającego się m.in. na nowe miejsca pracy.

Z danych organizacji wynika, że największą popularnością wśród turystów cieszyły się kraje Azji i Pacyfiku - wzrost o 6 proc. turystów, co przekroczyło wcześniejsze oczekiwania. O ponad 12 proc. wzrosła liczba odwiedzających kraje z południowo-wschodniej Azji i o 7 proc. z Azji Południowej.

d1t8qo8

Lepsze dane dotyczą także Europy - wzrost o 5 proc. Turyści chętnie odwiedzali państwa Europy Środkowej i Wschodniej - wzrost o 10 proc., a także te z Europy Południowej- wzrost o 6 proc.

Kraje afrykańskie - tutaj odnotowano 4 proc. wzrost odwiedzających. W przypadku krajów Bliskiego Wschodu - według szacunków - po dwóch latach słabych wyników zauważono odbicie - o 13 proc. Jednak, jak zastrzega organizacja, na te dane należy patrzeć z ostrożnością, gdyż nie organizacja nie otrzymała jeszcze wszystkich danych dotyczących tego kierunku.

Słabsze dane niż oczekiwano napłynęły z obu Ameryk - wzrost o 2 proc.

Jak podało UNWTO, w pierwszej połowie tego roku najwięcej na zagraniczne podróże wydali Chińczycy - wzrost o 31 proc. oraz Rosjanie - wzrost o 22 proc. Także Brazylijczycy wrócili do grona chętnie podróżujących - odnotowano wzrost o 15 proc.

d1t8qo8

Skromniej na podróże wydali Kanadyjczycy - wzrost o 3 proc i Francuzi - wzrost o 2 proc. Znacznie mniej wydali turyści z Japonii, Australii i Włoch.

W drugiej połowie tego roku eksperci spodziewają się także wzrostu liczby międzynarodowych turystów, ale w wolniejszym tempie. Prognozy UNWTO na 2013 r. mają kształtować się na poziomie 4 proc. lub nieco powyżej.

UNWTO poinformowała, że w 2012 roku liczba turystów na świecie po raz pierwszy przekroczyła miliard.

UNWTO jest agendą ONZ.

d1t8qo8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t8qo8