W kujawsko-pomorskim najwięcej chętnych na medycynę
W regionie kujawsko-pomorskim największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia cieszyła się medycyna. Na jedno miejsce na kierunku lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przypadły 32 osoby. To o siedem więcej niż rok temu
15.07.2014 | aktual.: 15.07.2014 11:02
.
Na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zgłosiło się, podobnie jak w zeszłym roku, 20 tys. osób. Dla przyszłych studentów przygotowano 7 tys. miejsc.
Na kierunek lekarski, prowadzony na Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, w tym roku zgłosiło się 4,8 tys. kandydatów - o 964 więcej niż rok temu.
W toruńskiej części uniwersytetu najpopularniejszym kierunkiem okazało się prawo, gdzie chęć podjęcia studiów zgłosiło 1,3 tys. kandydatów. Niewiele mniej, bo 1000 zgłoszeń, wpłynęło na farmację, 600 na finanse i rachunkowość, 510 na bezpieczeństwo wewnętrzne, 500 na analitykę medyczną, 430 na filologię angielską i 360 na ekonomię.
Najmniejszą popularnością cieszyły się religioznawstwo, filologia klasyczna i nauczanie przyrody, na które zostanie przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca.
W ofercie UMK na rok akademicki 2014/2015 znalazły się cztery nowe kierunki: optyka okularowa z elementami optometrii, chemia i technologia żywności, turystyka i rekreacja oraz sztuka mediów i edukacja wizualna.
Druga pod względem wielkości uczelnia w województwie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przygotowała dla nowych studentów prawie 2,9 tys. miejsc. Liczba chętnych, podobnie jak rok temu, przekroczyła 5 tys. osób. Spośród 47 kierunków, które mieli do wyboru kandydaci, najbardziej oblegana była psychologia - 5,8 osób na miejsce.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również filologia angielska - 5,2 osoby na miejsce oraz lingwistyka stosowana - język angielski z językiem niemieckim - 4,8. Średnio dwie lub ponad dwie osoby na miejsce zgłosiły się na następujące kierunki: politologia, filologia germańska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, bezpieczeństwo narodowe czy biologia. Nowy kierunek innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną przyciągnął 1,5 osoby na miejsce.
Niewielu chętnych zgłosiło się natomiast na filologię rosyjską, matematykę, fizykę, filozofię, stosunki międzynarodowe, regionalistykę europejską oraz zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków, a także na nowo utworzone: historię o profilu ogólnoakademickim i historię o profilu praktycznym. Na początku sierpnia uczelnia ogłosi listę kierunków, na które przeprowadzony zostanie dodatkowy nabór studentów.