Trwa ładowanie...
d2x3zuw
28-06-2015 17:15

W Łodzi otwarto biuro chińskiego miasta Chengdu

Biuro Chengdu (stolica chińskiej prowincji Syczuan) zostało otwarte w niedzielę w Łodzi. Jak podkreślił kierujący nim Kai Wang, celem instytucji jest wspieranie współpracy obu miast w zakresie kultury, edukacji i wymiany handlowej.

d2x3zuw
d2x3zuw

W trakcie uroczystości otwarcia biura Chengdu, mieszczącego się w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, ambasador Chin Xu Jian podkreślił fakt dynamicznego rozwoju współpracy woj. łódzkiego z prowincją Syczuan, która miała miejsce w ostatnim czasie.

"W ub.r. w Chengdu zainaugurowało działalność biuro woj. łódzkiego i Łodzi, obecnie otwieramy podobne biuro w Łodzi. W czasie ostatniej wizyty polskiego ministra spraw zagranicznych w Chinach otwarto konsulat honorowy Polski w Chengdu. Warto też wspomnieć o połączeniu kolejowym pomiędzy Łodzią a Chengdu, które nie tylko przyczynia się do współpracy gospodarczej, ale staje się mostem przyjaźni polsko-chińskiej" - dodał.

Zdaniem ambasadora Polski w Chinach Tadeusza Chomickiego, współpraca bilateralna Polski i Chin w ciągu ostatnich pięciu lat nabrała dużej dynamiki. "Na szczeblu centralnym ta współpraca zmieniła swój charakter z przyjaznej, ale dość statycznej, na bardzo dynamiczną i od 2011 r. nabrała charakteru partnerstwa strategicznego. W ub. tygodniu odbyła się wizyta ministra spraw zagranicznych w Chinach i pierwsze posiedzenie polsko-chińskiego komitetu rządowego" - dodał.

Jak zaznaczył Chomicki, Chiny to ogromny kraj z 1,4 mld mieszkańców, zatem trudno jest rozwijać z nim współpracę na szczeblu centralnym. "Dlatego od kilku lat polska ambasada w Pekinie i rząd starają się stymulować współpracę bezpośrednio na poziomach prowincji i miast. Rezultatem tych starań było w 2013 r. pierwsze forum współpracy regionalnej w Gdańsku, w ub. roku drugie forum odbyło się w Kantonie w Chinach, wkrótce rozpoczyna się trzecie forum, które organizuje woj. łódzkie i Łódź" - wyjaśnił.

d2x3zuw

Łódzkie władze poinformowały kilka tygodni temu, że Chińczycy są zainteresowani budową terminalu kolejowego w Łodzi. Połączenie kolejowe cargo z Chengdu do Łodzi ruszyło w kwietniu 2013 r. Chińczycy nazywają je "Nowym Jedwabnym Szlakiem". Każdy pociąg składa się z 41 wagonów załadowanych kontenerami. Trasa pociągu przebiega przez Kazachstan, Rosję i Białoruś, a transport do terminalu kolejowego Łódź Olechów trwa 14 dni. To trzykrotnie szybciej niż dostarczenie kontenerów z Chin do Europy drogą morską, co zajmuje nawet do 45 dni.

Według wiceprezydenta Łodzi Marka Cieślaka współpraca z Chengdu przebiega niezwykle sprawnie. "Od samego początku wiedzieliśmy, że pociąg z Łodzi do Chengdu to nie tylko jedno z najważniejszych przedsięwzięć gospodarczych, ale także dobra okazja do innych aktywności. Za chwilę będziemy mówić o budowie nowego terminala kolejowego w Łodzi, o inicjatywach gospodarczych wokół tego terminala. Miasto planuje szeroką współpracę z Chengdu, m.in. pomiędzy uczelniami i w dziedzinie kultury - to współpraca na skalę dotychczas niespotykaną.

Pierwszym szefem biura Chengdu w Łodzi został pochodzący z Syczuanu Kai Wang. Jest on absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Łódzkiego i od 14 lat mieszka w Łodzi.

Chengdu to stolica Syczuanu na zachodzie Chin. Miasto liczy 14 mln mieszkańców, jest ważnym ośrodkiem międzynarodowych firm działających w Chinach. Chińskie władze wyznaczyły stolicy Syczuanu rolę centrum logistycznego, handlowego, finansowego, naukowego i technologicznego zachodniej części kraju. Jest to także jej główny węzeł transportowy.

Otwarcie biura Chengdu w Łodzi poprzedza uroczystą inaugurację dwudniowego III Forum Regionalnego Polska-Chiny, która odbędzie się w niedzielę wieczorem w dwóch miejscach - w Łodzi i Uniejowie (Łódzkie). W imprezie uczestniczyć ma ponad 200-osobowa delegacja przedstawicieli władz i przedsiębiorców z Chin.

d2x3zuw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3zuw