Trwa ładowanie...
d1p3b6j

W lutym raczej nie będzie przerwy w obniżkach stóp proc. - Zielińska-Głębocka, RPP (opis)

18.01. Warszawa (PAP) - W lutym raczej nie będzie przerwy w obniżkach stóp proc. - powiedziała Anna Zielińska-Głębocka, członek RPP. Jej zdaniem, stopy procentowe na poziomie 3,75...

Share
d1p3b6j

18.01. Warszawa (PAP) - W lutym raczej nie będzie przerwy w obniżkach stóp proc. - powiedziała Anna Zielińska-Głębocka, członek RPP. Jej zdaniem, stopy procentowe na poziomie 3,75 proc. mogą być za wysokie. Ocenia ona, że w I kwartale 2013 r. stopa bezrobocia może ukształtować się w przedziale 14,0-14,5 proc.

"Ja myślę, że jakaś przerwa (w obniżkach stóp proc. - PAP) pewnie będzie, ale nie sądzę, żeby to była przerwa teraz, w lutym. Wszystko wskazuje na to, że inflacja nie będzie wysoka, ale spowolnienie wzrostu jest dosyć mocne. Ja na pewno nie będę się opowiadała za przerwą lutową. Luty to za wcześnie na zakończenie cyklu" - powiedziała w piątek w TVN CNBC Zielińska-Głębocka.

"Zobaczymy czy w marcu będzie potrzebna kontynuacja obniżek. To co jest ważne dla rynku to fakt, że nie została ogłoszona zmiana nastawienia w polityce pieniężnej, nadal jesteśmy w trendzie łagodzenia polityki pieniężnej" - dodała.

Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej, stopy procentowe na poziomie 3,75 proc. mogą okazać się za wysokie.

d1p3b6j

"Teraz chyba potrzebne jest głębsze obniżenie niż o 100 pb w całym cyklu (...). Ja się teraz nie odważę mówić o progu (końca cyklu obniżki stóp proc. - PAP), ale myślę, że 3,75 proc. to może być jeszcze za wysoki poziom (stóp proc. - PAP)" - dodała.

Zielińska-Głębocka ocenia, że obecnie nie ma ryzyka recesji w Polsce oraz, że w IV kwartale 2012 r. polska gospodarka mogła urosnąć o ponad 1 proc.

"W tej chwili, na podstawie prognoz, wykluczam recesję, recesji w Polsce nie będzie. Oczywiście, zawsze jest znak zapytania co się będzie działo w Europie, czy Europa, a zwłaszcza strefa euro, +ruszy+. Na razie nie ma wskaźników pokazujących na ryzyko recesji" - powiedziała.

"W IV kwartale 2012 r. wzrost mógł być powyżej 1 proc., ale dane miesięczne będą niestety gorsze. I kwartał 2013 r. też będzie ciężki (...). Pierwsze miesiące będą jeszcze trudne, styczeń jest zawsze dziwny, nie jest wiarygodny dla tego co się dzieje w gospodarce" - dodała.

Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej, w I kwartale 2013 r. stopa bezrobocia rejestrowanego może ukształtować się w przedziale 14,0-14,5 proc.

"W I kwartale 2013 r. bezrobocie może przekroczyć 14 proc., ale o niewiele. Nie sądzę, żeby to było 14,5 proc." - powiedziała.(PAP)

nik/ kba/ osz/

d1p3b6j

Podziel się opinią

Share
d1p3b6j
d1p3b6j