W Małopolsce zainaugurowano program "Oddychaj powietrzem"
356 mln zł na rozwój sieci i infrastruktury energetycznej w Małopolsce zamierza przeznaczyć w 2017 r. Tauron - zapowiedział w poniedziałek prezes spółki Filip Grzegorczyk. Upowszechnianie ekologicznych metod ogrzewania ma być jednym ze sposobów walki o czyste powietrze.
Na krakowskim Rynku Głównym Tauron zainaugurował program "Oddychaj powietrzem" prowadzony we współpracy ze strażą pożarną, środowiskiem kominiarzy, samorządem Krakowa i wojewodą. "Trzeba walczyć ze smogiem i trzeba to robić przez cały rok" - mówił prezes spółki Tauron Filip Grzegorczyk. "Tauron nie chce wyłącznie o tym mówić, ale pomóc ten problem rozwiązać, dlatego rusza akcja +Oddychaj powietrzem+, której celem jest wspieranie mieszkańców Krakowa i Małopolski w walce z niską emisją, a przynajmniej w znaczącym jej ograniczeniu" - podkreślił.
Prezes Grzegorczyk poinformował, że w 2017 r. Tauron przeznaczy 356 mln zł na rozwój sieci i infrastruktury energetycznej w Małopolsce. Firma będzie też doradzać w doborze najlepszego ekologicznego sposobu ogrzewania dostosowanego do indywidualnych potrzeb, a tym, którzy się na to zdecydują zaoferuje pomoc w załatwieniu formalności.
Jednym z elementów programu "Oddychaj powietrzem" jest portal internetowy, gdzie można znaleźć informację o metodach walki ze smogiem. W namiocie ustawionym na Rynku krakowianie mogli w poniedziałek wypełnić ankietę dotycząca zanieczyszczenia powietrza i dowiedzieć się, na jaki bardziej ekologiczny system ogrzewania warto się zdecydować. Dla dzieci przygotowano zabawy edukacyjne, a dorośli mogli skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych. W ramach kampanii rozdawano czujniki tlenku węgla.
Doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Witold Śmiałek mówił w poniedziałek, że środowisko kominiarzy zgłosiło pakiet poprawek do obowiązujących przepisów, które umożliwią skuteczniejszą kontrolę, nadzór i czyszczenie instalacji kominowych. "Taka zanieczyszczona instalacja kominowa powoduje, że choćby przy rozpalaniu pieca do atmosfery wydobywa się ogromna ilość zanieczyszczeń, które zalegają w tych instalacjach. Koncentrujemy się na wymianie pieców, jakości tych pieców i stosowanych w nich paliw, a element, jakim jest instalacja kominowa trochę zniknął nam z oczu" - mówił dziennikarzom Śmiałek.
Dodał, że ważne jest precyzyjne uregulowanie, kto może kontrolować i kto może czyścić instalacje kominowe, zwłaszcza, że w Krakowie wkrótce wejdą w życie przepisy uchwały antysmogowej i potrzebny będzie system egzekwowania ich przestrzegania.
Jak wyjaśnił prezes Korporacji Kominiarzy Polskich Waldemar Drożdżol chodzi m.in. o precyzyjne uregulowanie obowiązku kontroli i czyszczenia instalacji kominowych przez kominiarzy w domach jednorodzinnych. Obecnie w Polsce jest ok. 3 tys. kominiarzy.
Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Stanisław Nowak apelował, by dbać o bezpieczeństwo i w budynkach, w których pracują piece grzewcze montować czujniki pomiarowe tlenku węgla, które ostrzegą przed niebezpiecznym stężeniem tego gazu w powietrzu. Od 1 września do końca marca strażacy w Małopolsce 456 razy interweniowali w związku z ulatnianiem się tlenek węgla. Osiem osób poniosło śmierć, a 230 wymagało pomocy medycznej.
Małopolska to drugi po województwie śląskim region, w którym realizowany będzie program "Oddychaj powietrzem". Tauron zamierza prowadzić ten projekt także na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie.