W oczekiwaniu na dane NFP
Dzisiejszy handel będzie pod dominującym wpływem popołudniowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Biorąc pod uwagę jak silny trend zrodził się po poprzednim raporcie NFP 4 grudnia, inwestorzy mogą zareagować bardzo nerwowo na dane.
08.01.2010 14:00
Zmienność powinna wzrosnąć nie tylko na głównych parach walutowych. Silnej reakcji należy się spodziewać w szczególności na obligacjach oraz na złocie i srebrze. Na giełdach możliwe jest wybicie z progu zmienności, czyli ruch znacząco przekraczający średni zakres zmian z ostatnich dni handlu. W zależności od skali odchylenia danych od prognoz możliwe jest kilka różnych reakcji. Zasadniczno jednak, jeśli dane zaskoczą pozytywnie, to dolar powinien się umocnić (przynajmniej w pierwszej reakcji), rentowności obligacji wzrosnąć, złoto i giełdy spaść. Im większa niespodzianka tym bardziej prawdopodobny jest taki właśnie scenariusz. Przy niewielkim odchyleniu danych rynek może wykonać kilka chaotycznych ruchów by ostatecznie powrócić do zakresów. Ze względu na rosnące oczekiwania na zaostrzenie polityki monetarnej przez Fed w perspektywie kilku miesięcy rynek będzie bardzo wyczulony na skalę poprawy rynku pracy. W późniejszych godzinach handlu (o 16:15 i o 19:35) przemawiać będą członkowie FOMC Rosengren i
Lacker. Ich komentarze na temat gospodarki mogą również wpłynąć istotnie na rynki, szczególnie jeśli raport z rynku pracy będzie mniej więcej zgodny z oczekiwaniami. Inwestorzy będą wyczuleni na wszelkie odniesienia dotyczące polityki monetarnej i tempa wycofania się z programów stymulujących. Do 14:00 zakres zmian notowań powinien być mocno ograniczony. Po tej godzinie wahania zaczną się zwiększać i rynek może próbować pójść po bliższe stop lossy jeszcze przed danymi.
EURPLN
Złoty zachowuje się stabilnie przed publikacją najważniejszego w tym miesięcu raportu makroekonomicznego. Zakres wahań jest bardzo wąski i tylko nieznacznie przekracza 100 pipsów na EURPLN. Rynek utknął powyżej poziomu 4,10 na EURPLN i najprawdopodobniej będzie wyczekiwał przy tym poziomie aż do danych. Dane będą miały największy wpływ na notowania USDPLN. Na tej parze możliwy jest jest ruch o zasięgu 7-8 groszy. W przypadku umocnienia dolara USDPLN powinien w szybkim tempie wrócić do oporu technicznego w strefie 2,94-2,95. Osłabienie dolara zaowocuje ruchem w kierunku wsparcia przy 2,80.
EURUSD
Notowania eurodolara utrzymują się blisko dolnego zakresu ostatnich wahań. Rynek jest najwyraźniej nastawiony na dobre payrollsy i stąd mocniejsze zachowanie dolara. Paradoksalnie może to zmniejszyć skalę reakcji na dane w przypadku gdyby były one lepsze od oczekiwań (o ile nie będzie dużej niespodzianki). Mimo wszystko, jeśli dane będą dobre, notowania eurodolara powinny zejść w kierunku 1,4170-1,4190 w pierwszej reakcji. Dalsza reakcja jest trudna do przewidzenia. Z kolei gorsze dane powinny osłabić dolara. Skala ruchu w takim przypadku również będzie spora, gdyż część rynku zostanie złapana na złych pozycjach. Tak czy inaczej należy spodziewać się przynajmniej 100 pipsowego ruchu i znacznie szerszego zakresu zmian.
GBPUSD
Funtdolar obronił wsparcie przy 1,5927 i dzisiaj zyskuje do dolara. Funt umocnił się w godzinnach porannych prawdopodobnie pod dane o inflacji PPI, które pokazały wzrost inflacji znacznie wyższy od oczekiwań. Wzrost notowań funtdolara nie jest związany z dzisiejszym zachowaniem dolara, który pozostaje stabilny, ale ze zminay relacji euro do funta. W dalszej części dnia notowania funtdolara będą pod wpływem danych z USA. Najbliższym oporem będzie strefa 1,62-1,6230, najbliższym wsparciem 1,5800-1,5830.
USDJPY
Słabsze zachowanie jena w ostatnich dniach oraz pozytywny sentyment do dolara doprowadziły do przebicia ostatnich szczytów na USDJPY pod koniec notowań w dniu wczorajszym. USDJPY testował nawet poziom 93,75 późno w nocy. Rano jen się lekko umocnił schodząc chwilowo poniżej 93 jenów za dolara i obecnie notowania oscylują w pobliżu 93,25. Zakres zmian pozostanie do danych NFP niewielki. Po danych możliwy jest silny impuls. Ze względu na bliskość istotnych średnioterminowych poziomów technicznych reakcja na dane wpłynie w dużym stopniu na sytuację techniczną na USDJPY.
IDMSA
Wojciech Smoleński